Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Strzykanie palcami i wyłamywanie palców - dlaczego słyszymy dziwny dźwięk?

Niemal każdy w swoim otoczeniu ma chociaż jedną osobę, której zdarza się wyłamywać palce. Jest to często w szczególności wśrod muzyków, którzy wykonują ten ruch przed rozpoczęciem gry na instrumencie. Towarzyszy temu charakterystyczny dźwięk, który może być bardzo drażniący, a niektórych przyprawia o dreszcze. Co dzieje się w naszym ciele podczas strzykania palcami?

1. Co dzieje się w ciele podczas strzykania palcami?

Już jakiś czas temu naukowcy z Uniwersytetu w Albercie opublikowali wyniki badań, w których wykorzystano skany MRI. Wyjaśniały one, że charakterystyczny dźwięk pękania podczas wyłamywania palców to w rzeczywistości odgłos rozbijanych pęcherzyków powietrza, które powstają w mazi stawowej.

Teraz - dzięki możliwościom USG – udało się dokładnie ustalić, co dzieje się podczas wyłamywania palców i jak to wygląda. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili eksperyment, w którym udział wzięło 40 uczestników. 30 z nich przyznało się, że regularnie wyłamuje palce i robi to nawet 20 razy dziennie! Pozostała część badanych osób nigdy tego nie robiła. Wszyscy uczestnicy musieli po kolei wyłamywać wszystkie stawy dłoni, a wszystko obserwowane było na USG. Efekty były zaskakujące!

- Gdy uczestnicy zaczęli wyłamywać palce, zobaczyliśmy na monitorze niesamowity błysk – mówił jeden z autorów badania. – To wyglądało jak fajerwerki! – podsumował.

2. Charakterystyczny dźwięk podczas wyłamywania palców

Naukowcy stwierdzili, że dźwięk pękania to efekt zmian ciśnienia, jakie zachodzą w mazi stawowej.

- Przez lata powstało wiele teorii na temat tego, co dzieje się ze stawami, gdy je wyłamujemy. Teraz jesteśmy przekonani, że błyski widoczne na USG i charakterystyczne dźwięki są związane z dynamicznymi zmianami w ciśnieniu wewnątrz stawów – tłumaczy Richard Hartley-Parkinson.

Badanie nie tylko wyjaśniło proces wyłamywania palców, ale też próbowało odpowiedzieć na pytanie, czy takie zachowania mogą mieć negatywny wpływ na stan naszych stawów.

3. Czy wyłamywanie palców ma wpływ na zdrowie?

Wcześniejsze eksperymenty, które trwały kilkadziesiąt lat, nie wykazywały żadnych skutków ubocznych regularnego wyłamywania palców. Zdaniem kalifornijskich naukowców regularne wyłamywanie może sprawiać, że stawy stają się bardziej elastyczne, ale tylko na chwilę. Czy może mieć to negatywny wpływ na stan stawów? Tego jeszcze nie ustalono.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza