Trwa ładowanie...

Stres może mieć pozytywny wpływ na zdrowie

Badania wykazały, że stresujące zadania mogą mieć dobry wpływ na nasze zdrowie.

Eksperci twierdzą, że pracownicy wykonujący stresujące zadania są o jedną trzecią mniej narażeni na śmierć niż ci, którzy pełnią łatwiejsze funkcje, ale tylko wtedy, gdy pracownik ma swoje obowiązki pod kontrolą.

Naukowcy śledzili tysiące pracowników w wieku 60 lat od 2004 roku i siedem lat później stwierdzili, że ci, którzy mieli swobodę i kontrolę w wykonywaniu zadań bardzo stresujących byli o 34 proc. mniej narażeni na śmierć, niż ci, którzy mieli mniej stresujące prace.

"Te odkrycia sugerują, że stresujące zadania mają wyraźnie negatywny wpływ na zdrowie pracowników, ale tylko w połączeniu z małą swobodą w podejmowaniu decyzji, a stresujące zadania mogą być rzeczywiście korzystne dla zdrowia pracowników, jeśli połączymy je właśnie ze swobodą w podejmowaniu decyzji" – powiedział Erik Gonzalez- Mulé, główny autor badania.

Stres może być czynnikiem pozytywnie wpływającym na nasze zdrowie
Stres może być czynnikiem pozytywnie wpływającym na nasze zdrowie (Shutterstock)

Jednocześnie zaznacza, że brak kontroli w trakcie wykonywania wymagającego zadania może prowadzić do podjadania i palenia, w celu opanowania sytuacji i złagodzenia stresu.

"Jeżeli nie masz umiejętności niezbędnych do radzenia sobie z wymagającą pracą, to zacznij robić inne rzeczy" - powiedział. "Można więcej jeść, zacząć palić, można zacząć robić niektóre z tych rzeczy, aby poradzić sobie ze stresem".

Rak był główną przyczyną zgonów wśród osób biorących udział w badaniu, które zostało przeprowadzone przez Szkołę Biznesu Kelley na Uniwersytecie Indiana.

Ponad połowa zgonów była spowodowana zachorowaniem na raka, podczas gdy 22 proc. była wynikiem problemów z układem krążenia, takich jak niewydolność serca, osiem proc. zgonów było spowodowanych problemami z układem oddechowym.

ZOBACZ TAKŻE:

Gonzalez-Mulé powiedział, że wyniki pokazały, jak zmiana formy zatrudnienia, dająca pracownikom więcej kontroli nad wykonywanym zadaniem, może mieć korzystny wpływ zarówno na firmę, jak i jej pracowników.

"Możesz uniknąć negatywnych skutków stresu dla zdrowia, jeśli pozwolisz pracownikom ustalać własne cele, harmonogramy, priorytety w podejmowaniu decyzji i tym podobne" - powiedział.

Stresujące zadanie powinno zmobilizować pracownika do znalezienia sposobu na rozwiązanie problemu i do takiej formy pracy, która pozwoli mu wykonać zadanie.

Zatem stresująca praca, zamiast być czymś co osłabia zdrowie pracownika, może być czynnikiem energetyzującym.

15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy
15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy [15 zdjęć]

Wszystko, co robisz, może cię zainspirować do rozwoju. Z drugiej strony, możesz mieć własny wkład w

zobacz galerię

"Jeśli jesteś w stanie określić swoje własne cele, to jesteś w stanie ustalić również priorytety w pracy. Możesz sam podjąć decyzję, jak masz zamiar wykonać swoją pracę. Tym samym stres staje się czymś, z czego można się cieszyć" – dodaje.

Stres w pracy odczuwa aż 85 proc. Polaków aktywnych zawodowo. Niestety statystyki pokazują, że jedynie 11 proc. z nas chodzi do pracy z przyjemnością, a ok. 60 proc. traktuje ją jedynie jako sposób zarabiania pieniędzy. Ze stresem najgorzej radzą sobie osoby zamknięte w sobie i pesymiści, którzy każdą porażkę traktują bardzo osobiście.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza