Trwa ładowanie...

Streptococcus agalactiae - przyczyny, objawy i leczenie zakażenia

Streptococcus agalactiae należy do paciorkowców z grupy B, zaliczanych do ziarniaków. Te bakterie, rozwijają się głównie w układzie pokarmowym oraz w narządach płciowych. Streptococcus agalactiae nie daje żadnych objawów, świadczących o swojej obecności w organizmie kobiety. Zagrożenie pojawia w momencie zajścia w ciążę.

Zobacz film: "Czym jest sepsa?"

spis treści

1. Przyczyny zakażenia Streptococcus agalactiae

Streptococcus agalactiae to inaczej paciorkowiec bezmleczności, w skrócie GBS. Najczęściej nie stanowi zagrożenia dla życia i jest elementem flory górnych dróg oddechowych, jelit oraz jamy ustnej. Występuje nawet u 30% ludzkości.

Prawdopodobnie streptococcus agalactiae pochodzi od zwierząt. Bezpośrednia przyczyna zakażenia Streptococcus agalactiae to spożywanie np. niepasteryzowanych produktów mlecznych. Prawdopodobieństwo zarażenia zwiększa praca w służbie zdrowia oraz nadwaga i otyłość. Streptococcus agalactiae w pochwie pojawia się w wyniku kolonizacji bakterii z przewodu pokarmowego na drogi rodne poprzez odbyt.

Obecność Streptococcus agalactiae w drogach rodnych kobiety jest szczególnie niebezpieczna podczas ciąży. Bakterie mogą przedostać się do wód płodowych, a z nimi do płuc dziecka, zwiększając ryzyko przerwania ciągłości błon płodowych i przedwczesnego porodu. U noworodków mogą spowodować sepsę lub zapalenie płuc.

 Zapalenie gardła wywołane przez paciorkowce
Zapalenie gardła wywołane przez paciorkowce

Typowymi objawami choroby gardła są obrzęk i zmiany błony śluzowej.

zobacz galerię

2. Objawy zakażenia paciorkowcem

Streptococcus agalactiae zazwyczaj nie wywołuje jednoznacznych objawów, jednakże możemy zaobserwować skutki namnażania się tych paciorkowców w organizmie. Najczęściej dotyczą one układu moczowego. Ból i zapalenie cewki moczowej, czy pieczenie lub zapalenie pęcherza to częste symptomy Streptococcus agalactiae.

Wiele chorób sprzyja rozwojowi Streptococcus agalactiae, są to między innymi choroby układu krążenia oraz cukrzyca. U zarażonych kobiet, bakterie Streptococcus agalactiae możemy znaleźć w okolicach odbytu, pochwie oraz jelitach. Objawy zakażenia streptococcus agalactiae to między innymi krew przy oddawaniu stolca, ból podbrzusza, zapalenie endometrium. Jeśli takie symptomy zauważymy u siebie, warto poddać się testowi na obecność Streptococcus agalactiae.

Pozostałe objawy zakażenia Streptococcus agalactiae to:

  • Ból odczuwany podczas stosunku;
  • Upławy z pochwy;
  • Przewlekłe zapalenie gardła.
  • Bolesny wzwód u mężczyzn

3. Leczenie zakażenia paciorkowcem

Do leczenia zakażenia Streptococcus agalactiae wykorzystuje się doustne leki zwierające ampicyline, amoksycyline lub penicylinami oraz np. kwas borowy podawany dopochwowo. Zakażenie układu płciowego najczęściej powoduje patologiczna ilość bakterii Streptococcus agalactiae, skutki to zmiana odczynu pochwy na kwaśny.

Nadmiernie rozmnożenie baterii Streptococcus agalactiae w pochwie można zatrzymać poprzez dbanie o naturalne ph, właściwą higiena osobista, czystą bieliznę.

4. Streptococcus agalactiae w ciąży

Zakażenie bakteriami Streptococcus agalactiae w ciąży, zagraża matce, ale przede wszystkim dziecku. Bakterie mogą przedostać się do pochwy, a wraz z wodami płodowymi do płuc płodu. Często skutkuje to przerwaniem błon płodowych i przedwczesnym porodem.

Istnieje również niebezpieczeństwo zarażenia dziecka. Ze względu na niską odporność, takie sytuacje często kończą się śmiercią noworodka. Co prawda w przypadku wystąpienia podejrzanych objawów tj. infekcja dróg moczowych, temperatura ciała przekraczająca 38 stopniu, czy przedwczesny poród, lekarz przeprowadza dodatkowe badania. Warto jednak dla własnego spokoju na własną rękę przeprowadzić test na wstępowanie Streptococcus agalactiae.

Jeśli u ciężarnej wykryto Streptococcus agalactiae lekarz najczęściej decyduje o podaniu antybiotyku. Ponadto zarówno matka jak i dziecko zostają poddani szczególnej opiece, która pozwala na szybkie zdiagnozowanie wszelkich niepokojących objawów związanych z zakażeniem Streptococcus agalactiae

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza