Trwa ładowanie...

Trzymała nogi na desce rozdzielczej podczas jazdy samochodem. Teraz ostrzega innych

Gráinne Kealy, dziewczyna z Irlandii, która kilkanaście lat temu straciła czoło przez trzymanie nóg na desce rozdzielczej samochodu, dziś przestrzega innych. Po stracie i przeszczepie czoła, zmaga się z szeregiem komplikacji zdrowotnych.

Zobacz film: "Druga fala koronawirusa a rok szkolny. Dr Sutkowski wie, że to wyzwanie dla lekarzy rodzinnych"

1. Nogi na desce rozdzielczej doprowadziły do tragedii

W 2007 roku, w wieku 22 lat Gráinne Kealy doznała poważnych urazów głowy w wyniku wypadku samochodowego. Podczas jazdy Gráinne trzymała nogi na desce rozdzielczej, tuż nad poduszką bezpieczeństwa. Nagle samochód wpadł w poślizg i wjechał w ścianę. Uderzenie było na tyle silne, że doszło do aktywacji poduszki powietrznej, która wybuchła. Nogi Gráinne wgniotły się w jej twarz. W efekcie większość kości twarzy zostało połamanych. Dziewczyna doznała również poważnych obrażeń mózgu.

22-latka podczas hospitalizacji po wypadku
22-latka podczas hospitalizacji po wypadku (Gráinne Kealy (Facebook))

2. Życie bez czoła

Kilka miesięcy po wypadku lekarze zdiagnozowali u Gráinne infekcję kości czołowej. Badania wykazały, że doszło do wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego, co wymagało natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Lekarze musieli zatem usunąć kość czołową. Gráinne wspominała, że najgorsze było dla niej nieustanne kontrolowanie się, gdyż nawet najdrobniejsze uderzenie mogło spowodować poważny uraz.

Gráinne Kealy po usunięciu kości czołowej
Gráinne Kealy po usunięciu kości czołowej (Gráinne Kealy (Facebook))

3. Rekonstrukcja czoła i komplikacje

Dwa lata po zabiegu zaproponowano Gráinne niełatwą operację rekonstrukcji czoła. W 2009 roku chirurgom ze szpitala Beaumont udało się przeprowadzić ją w pełni, wszczepiając ceramiczne czoło.

Gráinne odzyskała względnie normalny wygląd, ale nie pożegnała się z kłopotami zdrowotnymi, wręcz przeciwnie. Szereg leków, które przyjmowała po uszkodzeniu mózgu, a także rekonstrukcji czoła, doprowadziły do dokuczliwych skutków ubocznych. Kobieta twierdzi, że z każdym rokiem pojawia się inny problem zdrowotny. Ostatnio szczególnie dokucza jej zaburzona koncentracja – gubi słowa w trakcie rozmowy, a także odczuwa silne bóle głowy.

Kobieta zaraz po wypadku i po wszczepieniu ceramicznego czoła
Kobieta zaraz po wypadku i po wszczepieniu ceramicznego czoła (Gráinne Kealy (Facebook))

4. Ważna przestroga dla innych

Gráinne przyznała, że wciąż trudno jej patrzyć z radością w lustro, jednak wypadek ma również pozytywną stronę: obudził w niej misję. Dziś opowiada ona swoją historię ludziom z całego świata, aby przestrzec ich przed powielaniem niebezpiecznego nawyku podczas jazdy samochodem.

"Proszę, pomóżcie mi uświadamiać ludzi, jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą trzymanie nóg na desce rozdzielczej" – apeluje w social mediach Gráinne.

Kobieta opublikowała na swoim Facebooku zdjęcia celebrytów trzymających stopy na desce rozdzielczej. Akcja miała zwrócić uwagę na nierozwagę i nieodpowiedzialność, które częstodoprowadzają do tragedii.

Zobacz także: Kość ogonowa - anatomia, urazy, kokcygodynia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza