Trwa ładowanie...

Stężenie poziomu cholesterolu HDL i LDL we krwi

Poziom cholesterolu to ważna informacja, która pomaga nam w dbaniu o nasze zdrowie. Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi jest bardzo niebezpieczny, gdyż może prowadzić do wielu chorób serca oraz udaru. Podczas badania cholesterolu mierzy się zarówno cholesterol całkowity, jak i stężenie HDL („dobrego” cholesterolu) oraz LDL („złego” cholesterolu). Warto poznać, jakie wartości stanowią normy, a jakie są już zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

spis treści

1. Normy cholesterolu całkowitego

Optymalna wartość cholesterolu całkowitego wynosi poniżej 100mg/dl, a normą jest mniej niż 200mg/dl. Jeśli nasz poziom cholesterolu we krwi wynosi od 200 do 240mg/dl, jest to już powód do zmartwień, gdyż jest to wynik podwyższony. Poziom znacznie podwyższony to powyżej 240mg/dl.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Badania krwi - cholesterol
Badania krwi - cholesterol

Cholesterol jest steroidowym alkoholem syntetyzowanym w tkankach. Prawie 2/3 cholesterolu powstaje w

zobacz galerię

2. Poziom cholesterolu HDL

Cholesterol HDL, czyli „dobry” cholesterol odpowiada za transport „złego” cholesterolu do wątroby, gdzie może być wyeliminowany z organizmu. Z tego względu „dobry” cholesterol spowalnia proces odkładania się „złego” cholesterolu w naczyniach krwionośnych, chroniąc nas tym samym przed poważnymi chorobami układu krążenia. Wyższy poziom cholesterolu HDL jest więc korzystny dla naszego zdrowia. Wartości powyżej 60mg/dl świadczą o dobrej ochronie przed chorobami serca.

3. Poziom cholesterolu LDL

To właśnie LDL, czyli „zły” cholesterol odpowiedzialny jest za przypadki zawałów serca, udarów mózgu i miażdżycy. LDL odkłada się w naczyniach krwionośnych, zwężając ich światło. Przez to serce i mózg mogą nie dostawać wystarczającej ilości tlenu. Gdy fragment płytki miażdżycowej (cholesterolu, który osadził się na ścianach tętnicy) oderwie się i powędruje wraz z krwią, może dojść do zablokowania naczynia krwionośnego. Aby zminimalizować ryzyko, należy się starać, aby nasz poziom LDL nie przekraczał 100mg/dl.

4. Poziom trójglicerydów

Często wraz z poziomem cholesterolu badany jest poziom trójglicerydów we krwi. Jest to również forma tłuszczów podróżujących w krwiobiegu. Często wysokiemu poziomowi cholesterolu towarzyszy wysoki poziom trójglicerydów we krwi. Normę w tym przypadku stanowią wartości poniżej 150mg/dl.

Częste badanie poziomu cholesterolu pomagają wykryć niebezpieczeństwo zagrażające naszemu układowi krążenia. W razie wyników przekraczających normy, należy zmienić styl życia oraz dietę. Badanie poziomu cholestrolu może być wspomagane przez inne badania, jak np. badanie profilu lipidowego krwi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Trójglicerydy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza