Trwa ładowanie...

Stenoza kanału kręgowego – przyczyny, objawy, leczenie

Stenoza kanału kręgowego to stan, w którym rdzeń kręgowy lub korzenie są uciskane. Problem nasila się wraz z wiekiem. Najczęściej dotyka osoby po 50-tym roku życia. Czym jest stenoza, jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

spis treści

1. Stenoza kanały kręgowego – czym jest?

Stenoza kanału kręgowego, czyli inaczej zwężenie jest stanem, w którym kanał kręgowy uciska struktury rdzenia kręgowego. Wiąże się to z umiarkowanym lub silnym bólem kręgosłupa. U osoby zdrowej struktury kanału kręgowego nie przylegają do rdzenia. Wolne przestrzenie w obrębie kanału kręgowego chronią tkanki rdzenia kręgowego. Stan, w którym wolne przestrzenie zanikają nazywa się stenozą kanału kręgowego. Stenoza nasila się najczęściej po piątej dekadzie życia. Może wystąpić zarówno w dolnej, jak i górnej części pleców.

Zobacz film: "Objawy raka kręgosłupa"

2. Przyczyny stenozy kanału kręgowego

Stenozę kanału kręgowego można nabyć wraz z wiekiem lub się z nią urodzić. Zazwyczaj objawy zwężenia nie dotyczą młodych osób. Wszelkie dolegliwości rozwijają się wraz z wiekiem. Do przyczyn sprzyjających powstaniu zwężenia kanału kręgowego zaliczamy:

Przyczyny i konsekwencje bólu kręgosłupa
Przyczyny i konsekwencje bólu kręgosłupa [5 zdjęć]

Bóle kręgosłupa stają się naszym chlebem powszednim. Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego,

zobacz galerię

3. Objawy stenozy kanału kręgowego

Wszelkie objawy dotyczące stenozy kanału kręgowego rozwijają się powoli. Mogą one zanikać i nawracać. Zazwyczaj nasilają się przy staniu, trzymaniu głowy w pozycji pionowej lub wysiłku fizycznym (jazda na rowerze, chodzenie). Konkretne objawy zależą od tego czy schorzenie występuje w odcinku szyjnym, czy lędźwiowym. Do objawów stenozy występującej w odcinku szyjnym zaliczamy:

Stenozie kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym towarzyszy:

  • Ból pleców w odcinku lędźwiowym;

  • Bóle kończyn dolnych (rozwijające się od pośladków, aż po uda i stopy);

  • Zaburzenia czucia;

  • Zespół ogona końskiego.

Najrzadszą postacią schorzenia jest stenoza w odcinku piersiowym. Objawia się ona głównie bólami pleców promieniującymi do żeber oraz kończyn dolnych.

4. Diagnostyka i leczenie stenozy kanału kręgowego

Do zdiagnozowania choroby niezbędne jest wykonanie RTG kręgosłupa oraz rezonansu magnetycznego. Po zdiagnozowaniu stenozy stosuje się leczenie farmakologiczne (zastrzyki, tabletki) wspierane rehabilitacją.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Przy leczeniu stenozy stosuje się m.in.:

5. Operacja stenozy

Gdy leczenie farmakologiczne i rehabilitacja nie pomaga, a ból uniemożliwia funkcjonowanie, wykonuje się zabieg operacyjny. Można go wykonać na kilka sposobów. Jednym z nich jest laminektomia, która polega na usunięciu fragmentu kręgu. Inną metodą jest resekcja zbędnych tworów kostnych. Struktury kanału kręgowego mogą być także stabilizowane z wykorzystaniem specjalistycznych implantów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Stenoza najczęściej dotyka oosby po 50-tym roku życia
Stenoza najczęściej dotyka oosby po 50-tym roku życia (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza