Trwa ładowanie...

Staw skokowy – budowa, urazy

Staw skokowy łączy kości podudzia oraz stopy. Ze względu na położenie i skomplikowaną budowę często do ortopedy zgłaszają się pacjenci z urazami tego stawu. Specjalista może rozpoznać skręcenie, zwichnięcie albo złamanie stawu skokowego.

spis treści

1. Staw skokowy – budowa

Staw skokowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych fragmentów układu kostnego i stawowego. W jego skład wchodzi:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Co robić, kiedy dziecko skręci kostkę?"

Staw skokowy górny – nazywany potocznie kostką. Zbudowany jest z końca kości piszczelowej, strzałkowej i skokowej, które znajdują się nad piętą. Skłąda się też z torebki stawowej wzmocnionej przez więzadła przyśrodkowe, skokowo-strzałkowe przednie i tylne, piętowo-strzałkowe. Staw ten odpowiedzialny jest za zginanie grzbietowe stopy.

Staw skokowy dolny – złożony jest ze stawu skokowego przedniego (staw skokowo-piętowo-łódkowy) i tylnego (staw skokowo-piętowy). Jest on odpowiedzialny za ruchy odwracania i nawracania. Torebkę stawową wzmacniają więzadła skokowo-piętowe i skokowo-goleniowe.

2. Staw skokowy – urazy

Skręcenie, zwichnięcie i złamanie to typy urazów, jakich możemy doświadczyć przy stawie skokowym. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

2.1. Staw skokowy – skręcenie

Jest to uszkodzenie torebki stawowej i więzadeł, które ją wzmacniają. Więzadła mogą być naciągnięte, naderwane lub rozerwane. Każde z tych rodzajów to kolejny stopień skręcenia stawu skokowego.

Najlżejsze jest naciągnięcie więzadeł, które charakteryzuje się obrzękiem, tkliwością i bolesnością stawu.

Naderwanie więzadeł, czyli II stopień skręcenia, objawia się nasilonymi bólami, natomiast o rozerwaniu więzadeł (III stopień skręcenia) sygnalizuje nie tylko silny ból i obrzęk, ale też niestabilność stawu skokowego.

Jeżeli skręcenie stawu skokowego jest lekkie zazwyczaj stosowane są okłady. Jeżeli natomiast skręcenie stawu skokowego jest cięższe, konieczne jest unieruchomienie stawu.

2.2. Staw skokowy – zwichnięcie

To poważna kontuzja, z którą należy szybko zgłosić się do specjalisty. Zwichnięciu polegającemu na nieprawidłowym przemieszczaniu się względem siebie kości i innych fragmentów stawu skokowego towarzyszy też rozerwanie torebki stawowej i więzadeł. Jeżeli zwichnięty staw skokowy nie zostanie nastawiony, może dojść do zmian, które będą utrudniały prawidłowe funkcjonowanie stawu.

Zobacz także:

2.3. Staw skokowy – złamanie

Złamanie stawu skokowego w tym przypadku najczęściej dotyczy złamania kostek goleni łączących kolano z kostką. Może dojść do złamania zamkniętego, objawiającego się bólem, obrzękiem i zasinieniem stawu skokowego, a także ograniczoną ruchomością. Jeśli dojdzie do tego typu urazu, musi interweniować chirurg. Jego zadaniem jest złożenie i unieruchomienie kości.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza