Trwa ładowanie...

Statyny w radioterapii raka prostaty

Najnowsze wyniki badań wskazują, iż mężczyźni cierpiący na raka prostaty, którzy podczas radioterapii stosowali statyny, powszechnie stosowane w celu obniżania poziomu cholesterolu mieli mniejsze szanse na nawroty raka niż pacjenci, którzy leków tych nie przyjmowali.

spis treści

1. Badanie z użyciem statyn

Statyny to klasa leków przepisywanych w celu obniżenia poziomu cholesterolu u osób narażonych na rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Zależność między stosowaniem tych farmaceutyków, a nawrotami raka prostaty sprawdzono w trakcie badania z udziałem 1681 mężczyzn, u których wykryto raka prostaty ograniczonego jedynie do gruczołu krokowego (bez przerzutów). Chorych leczono przy pomocy radioterapii w latach 1995-2007. Ze wszystkich pacjentów 382, czyli 23% wszystkich uczestników eksperymentu przyjmowało statyny zarówno w momencie postawienia diagnozy, jak i w trakcie leczenia.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Przyjmowanie statyn a ryzyko nawrotów raka prostaty

Badania potwierdziły, iż przyjmowanie statyn zmniejszało ryzyko nawrotów raka prostaty. W ciągu 5 lat po zakończeniu leczenia do nawrotu doszło u 11% chorych, którzy przyjmowali statyny i u 17% pacjentów, którzy ich nie stosowali. W ciągu 8 lat nawroty nastąpiły u 17% mężczyzn leczonych statynami i u 26% tych, którzy ich nie brali. Oznacza to, że statyny znacznie poprawiają szanse chorego na skuteczną walkę z rakiem gruczołu krokowego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza