Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Statyny mogą zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera?

Statyny są dobrze znane ze zdolności do obniżania poziomu cholesterolu, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby układu sercowo-naczyniowego. Ale według nowego badania, statyny mogą również mieć potencjał, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.

Zobacz film: "Wczesny objaw choroby Alzheimera"

Opublikowane w czasopiśmie "JAMA Neurology" badanie, określa związek między wysokim poziomem stosowania statyn i niższym ryzykiem choroby Alzheimera.

Ostatnie badanie jest czysto obserwacyjne, ale Julie M. Zissimopoulos z Uniwersytetu w Kalifornii w Los Angeles wraz z zespołem twierdzą, że wyniki powinny być dalej sprawdzone w badaniach klinicznych.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią otępienia, dotyka wielu ludzi na całym świecie.

Badania dowodzą, że statyny mogą obniżać ryzyko choroby Alzheimera
Badania dowodzą, że statyny mogą obniżać ryzyko choroby Alzheimera (123rf)

Podczas gdy dokonane zostały wielkie postępy w poszukiwaniu sposobów na powstrzymanie rozwoju choroby Alzheimera w ostatnich latach, naukowcy wciąż napotykają na swojej drodze pewne przeszkody.

W nowym badaniu, Zissimopoulos i zespół sugerują, że warto przeprowadzić badania dotyczące zdolności obecnych na rynku leków do zapobiegania chorobie Alzheimera.

Statyny są często przepisywane w celu obniżenia stężenia "złego" cholesterolu, który może zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Według Zissimopoulos i współpracowników, wcześniejsze badania wykazały, że wysoki poziom cholesterolu może być związane z nagromadzeniem płytek beta amyloidu w mózgu, które są uważane za charakterystyczne dla choroby Alzheimera.

ZOBACZ TAKŻE

Choroba Alzheimera - rozpoznanie i co dalej?

Badacze postawili hipotezę, że leki obniżające poziom cholesterolu mogą wpływać na pojawienie się oraz rozwój choroby Alzheimera.

W celu zbadania tej teori, zespół przeanalizował dane 399 979 osób dorosłych w wieku 65 lat i starszych, którzy używali statyn. Naukowcy przyjrzeli się, jak niskie i wysokie dawki statyn mogą być związane z ryzykiem choroby Alzheimera.

Badanie trwało 4 lata. Każdego roku u około 1,72 proc. kobiet i 1,32 proc. mężczyzn diagnozowano chorobę Alzheimera.

Okazało się jednak, że mężczyźni i kobiety, którzy stosowali statyny byli o 15 proc. mniej narażeni na zdiagnozowanie choroby Alzheimera, w porównaniu z osobami z małą ekspozycją na te leki.

Po wielu analizach zespół odkrył, że związek pomiędzy wysokimi dawkami statyn i niższym ryzykiem Alzheimera był zależny od płci, rasy, pochodzenia etnicznego oraz rodzaju stosowanej statyny.

Naukowcy podkreślają, że ich badania wymagają dodatkowych eksperymentów klinicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza