Trwa ładowanie...

Stary lek szansą na profilaktykę malarii w Afryce

Tani i powszechnie stosowany farmaceutyk wykorzystywany w leczeniu zakażeń pasożytami z gatunku Dirofilaria immitis może znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się malarii w krajach afrykańskich.

spis treści

1. Zapobieganie malarii

Według Światowej Organizacji Zdrowia, każdego roku na malarię umiera niemal 800 tys. ludzi, w tym najczęściej małych dzieci z krajów afrykańskich. Aby zapobiegać chorobie stosuje się przede wszystkim metody chroniące przed ukąszeniami komarów. Są to między innymi moskitiery, czyli specjalne siatki, które rozwiesza się nad łóżkiem, a także preparaty odstraszające komary, które stosuje się w domu. Mimo tego człowiek wciąż jest narażony na ugryzienia komarów w ciągu dnia i poza domem. Istnieje ogromne zapotrzebowanie na tani sposób zapobiegania zakażeniom.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

2. Odkrycie naukowców

Naukowcy z Uniwersytetu w Senegalu i Uniwersytetu Stanowego Colorado odkryli, że ilość zakażeń pasożytami malarii znacznie spadła w niektórych senegalskich wioskach, w których 2 tygodnie wcześniej podano ludności lek na zakażenia pasożytem Dirofilaria immitis. Podawanie tego farmaceutyku stanowiło element kampanii mającej na celu leczenie onchocerkozy, czyli ślepoty rzecznej. Najprawdopodobniej lek zabijał roznoszące malarię komary. W ramach badania naukowcy zebrali komary znalezione w domach w wioskach, których mieszkańcy otrzymali farmaceutyk i porównali je z komarami zebranymi w wioskach, w których ludziom nie podano tego leku. W pierwszym przypadku w 2 tygodnie od podania lekarstwa zauważono 79-procentowy spadek ilości komarów przenoszących pasożyta malarii – Plasmodium falciparum. W wioskach, gdzie ludzie nie byli leczeni na pasożyty w tym samym czasie zaobserwowano wzrost liczby komarów przenoszących chorobę o 246%.

3. Zastosowanie leku

Farmaceutyk, który pomaga zapobiegać malarii stosuje się w leczeniu ślepoty rzecznej – choroby, na którą cierpi około 18 mln ludzi. Przyczyną zakażeń są czarne muchy, przenoszące pasożyta, który atakuje skórę i oczy człowieka. Aż 270 000 zakażonych w wyniku choroby traci wzrok. Ponadto lek jest skuteczny w walce z pasożytami atakującymi węzły chłonne, które są przyczyną słoniowacizny. Za pomocą tego farmaceutyku zwalcza się również wszy i roztocza, które mogą powodować świerzb. Jak się okazuje, do właściwości leku należy dodać zapobieganie malarii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Stary lek szansą na profilaktykę malarii w Afryce
Stary lek szansą na profilaktykę malarii w Afryce
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza