Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Sprawdź wczesne objawy choroby Parkinsona (WIDEO)

Zobacz film: "Wczesne objawy choroby Parkinsona"

Najnowsze badania wskazują na związek zaburzeń snu z demencją starczą i chorobą Parkinsona. Jest to schorzenie należące do grupy chorób neurodegeneracyjnych. Choroba dotyka przede wszystkim osób starszych, około dwie trzecie chorych ma powyżej 65 lat. Nie oznacza to jednak, że nie zapadają na nią młodzi ludzie, ponieważ zdarzają się przypadki zachorowań osób poniżej 50 roku życia.

Mówisz albo rzucasz się przez sen? To mogą być pierwsze objawy choroby Parkinsona. Zdaniem doktora Mortena Gersela Stokholma ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aarchus w Danii osoby, które w nocy rzucają się po łóżku i mówią przez sen chorują na zapalenie mózgu. To pięć procent naszego społeczeństwa.

Zaburzenie dotyczy komórek nerwowych, które są odpowiedzialne za produkcję dopaminy. Brak tego neuroprzekaźnika jest charakterystyczny dla osób z demencją i chorbą Parkinsona. W efekcie dochodzi u nich do niszczenia komórek nerwowych.

Zależnością pomiędzy chorobą Parkinsona a zaburzeniami snu zajmowano się już wcześniej. Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie. Wyniki jasno wskazywały, że u 91 procent osób z zaburzeniami snu, w przyszłości pojawiały się choroby neurologiczne.

Dzięki najnowszym badaniom leczenie choroby Parkinsona może być zdecydowanie prostsze.

Zainteresuje cię również:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza