Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Spodnie rurki niebezpieczne dla zdrowia

Kobiety je kochają, a mężczyźni uwielbiają, gdy kobiety je noszą. Obcisłe spodnie rurki nie należą do najwygodniejszy ubrań, ale od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością i nic nie zapowiada, żeby miało się to zmienić. Moda na rurki może mieć jednak przykre konsekwencje dla zdrowia. Czy noszenie obcisłych dżinsów może być niebezpieczne?

spis treści

1. Groźne skinny jeans

Okazuje się, że spodnie rurki mogą uszkodzić mięśnie i nerwy. Tak stało się w przypadku 35-letniej kobiety z Australii, która trafiła do szpitala z powodu... zbyt ciasnych spodni. Kobieta przez cały dzień pomagała rodzinie w przeprowadzce. Spędziła kilkanaście godzin, schylając się po pudła i przenosząc je do samochodów.

Przez cały czas miała na sobie obcisłe dżinsy. Pod koniec dnia zauważyła, że kostki spuchły i zdrętwiały jej do tego stopnia, że ma problemy z chodzeniem. Niedowład stóp sprawił, że kobieta potknęła się i przez kilka godzin nie była w stanie wstać – jej mięśnie były tak słabe, że nie mogła się ruszyć z miejsca.

Kobieta trafiła na oddział ratunkowy, gdzie lekarze musieli przeciąć spodnie – nogi były tak spuchnięte, że nie mogła samodzielnie zdjąć ubrania. Australijka przyznała, że nosiła rurki przez cały dzień i im dłużej miała je na sobie, tym bardziej były niewygodne.

Pacjentka spędziła w szpitalu aż 4 dni. Lekarze stwierdzili, że uszkodzenia mięśni, obrzęk oraz zatory nerwowe w nogach to wina 2 czynników – obcisłych spodni i robienia w nich przysiadów. W czasie schylania się, ucisk na nerwy i mięśnie był tak duży, że krew nie mogła swobodnie dopływać do kończyn. Wynikiem tego była opuchlizna nóg, która wywierała parcie na nerwy, a w konsekwencji dopływ krwi do mięśni był zablokowany.

2. Moda niebezpieczna dla zdrowia

Masz problem z wkładaniem i zdejmowaniem rurek? Pamiętaj, że zbyt obcisłe ubrania mogą źle wpływać na krążenie krwi
Masz problem z wkładaniem i zdejmowaniem rurek? Pamiętaj, że zbyt obcisłe ubrania mogą źle wpływać na krążenie krwi

Po podaniu kroplówek kobieta odzyskała czucie w nogach i mogła samodzielnie opuścić szpital. Lekarze twierdzą, że pierwszy raz spotkali się z tak poważnymi uszkodzeniami spowodowanymi noszeniem spodni typu rurki. Wcześniej zdarzały się już przypadki obrażeń nerwów (zwłaszcza w pachwinach) przez noszenie obcisłych spodni, jednak to był pierwszy raz, gdy uszkodzone zostały mięśnie w łydkach, a pacjentka miała problemy z chodzeniem.

Czy powinniśmy obawiać się naszych ubrań? Specjaliści ostrzegają przed noszeniem bardzo obcisłych ciuchów. Jeśli zauważymy świąd skóry, a następnie drętwienie mięśni, powinniśmy jak najszybciej przebrać się w wygodniejsze spodnie. Rurki mogą bowiem wywołać utratę czucia.

Może również wystąpić zespół ciasnoty międzypowięziowej, który zdiagnozowano u Australijki. Zwiększone ciśnienie na mięśnie i nerwy sprawia, że krew i tlen mają utrudniony dostęp do komórek. Mięśnie zaczynają puchnąć i mogą przy okazji uszkodzić nerwy.

Zbyt obcisłe ubrania mogą też wywołać otarcia naskórka, które przy sprzyjających warunkach przekształcają się w stany zapalne. Poza tym ciasne spodnie sprzyjają tworzeniu się mało estetycznych i groźnych dla zdrowia żylaków.

Jakie wnioski powinniśmy wyciągnąć z mrożącej krew w żyłach historii miłośniczki rurek? Po pierwsze, nosząc obcisłe dżinsy, lepiej unikać wysiłku fizycznego i na wszelki wypadek nie robić skłonów ani przysiadów. Po drugie, warto od czasu do czasu zrezygnować z obcisłych spodni. Do prac domowych lepiej ubrać dresy albo legginsy, a na co dzień możemy skorzystać z najnowszych propozycji projektantów i założyć dzwony lub bardzo szerokie spodnie typu palazzo. Na pewno nasze uda i łydki będą nam wdzięczne.

Źródło: bbc.com

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza