Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Spirulina a stwardnienie zanikowe boczne

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy na podstawie wyników badań na gryzoniach dowodzą, iż suplementy diety na bazie spiruliny mogą działać przeciwzapalnie i przeciwutleniająco na motoneurony osób chorych na stwardnienie zanikowe boczne.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Stwardnienie zanikowe boczne

Stwardnienie zanikowe boczne (ang. amyotrophic lateral sclerosis, ALS) jest postępującym, nieuleczalnym schorzeniem prowadzącym do degeneracji neuronów ruchowych. Dostępne metody terapii skierowane są wyłącznie na leczenie objawowe, natomiast leczenie przyczynowe nie istnieje. Objawami choroby są: zanik mięśni, pogorszenie sprawności ruchowej i niedowład spastyczny kończyn dolnych.

2. Spirulina a neurony

Spirulina to sinice z rodzaju Arthrospira. Są one bogate w beta-karoten, białko, magnez, a także wiele witamin. W trakcie swoich badań amerykańscy naukowcy przez 10 tygodni podawali spirulinę myszom cierpiącym na stwardnienie zanikowe boczne. Gryzonie były na etapie bezobjawowym tej choroby. Porównując ich wyniki z grupą kontrolną, uczeni stwierdzili u badanych myszy opóźnienie wystąpienia objawów motorycznych, spowolnienie rozwoju choroby, zmniejszenie stężenia markerów zapalnych oraz ograniczenie obumierania neuronów motorycznych. Następny etap badań ma na celu określenie wpływu przyjmowania spiruliny na długość życia gryzoni chorych na stwardnienie zanikowe boczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Sposób na zatrzymanie niepełnosprawności u chorych na stwardnienie rozsiane
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza