Trwa ładowanie...

Solcoseryl – skład, wskazania, dawkowanie i przeciwwskazania

Solcoseryl jest lekiem o bardzo szerokim zastosowaniu, używanym w celu przyspieszenia gojenia oraz bliznowacenia ran. To preparat bezbiałkowego dializatu z krwi cieląt, opisywany jako „wyciąg z krwi”. Produkt jest dostępny w różnych postaciach. Wydaje się go zarówno na receptę, jak i bez. Co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest Solcoseryl?

Solcoseryl jest lekiem stosowanym w celu przyspieszenia gojenia oraz bliznowacenia ran. Dostępny jest w różnych postaciach. W zależności od tego, w jakim celu ma zostać użyty, stosuje się różne produkty. To: Solcoseryl maść, Solcoseryl żel, Solcoseryl żel do oczu, Solcoseryl zastrzyki, czyli roztwór do wstrzykiwań, * Solcoseryl pasta do stosowania w jamie ustnej.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Lek Solcoseryl maść, żel i pastę wydaje się bez recepty. Roztwór do wstrzykiwań i płyn do oczu można kupić wyłącznie po okazaniu ważnej recepty lekarskiej.

2. Skład leku Solcoseryl

Solcoseryl to preparat bezbiałkowego dializatu z krwi cieląt, który zawiera również alkohol cetylowy oraz parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu. Solcoseryl żel stomatologiczny zawiera także polidokanol. Z uwagi na specyficzny skład, trudno jest wskazać zamiennik leku.

Substancją czynną preparatu jest bezbiałkowy dializat zawierający składniki o małej masie cząsteczkowej, pochodzące z surowicy i komórek krwi cieląt, który posiada różne właściwości: nasila syntezę kolagenu, stymuluje migrację i proliferację komórek, chroni tkanki zagrożone niedotlenieniem lub brakiem substancji odżywczych, ułatwia podjęcie czynności przez komórki uszkodzone w odwracalny sposób, przyspiesza i poprawia jakość procesu gojenia się uszkodzonych tkanek, zwiększa zapasy fosforanów w komórkach z niedoborem wysokoenergetycznych, w niedotlenionych i pozbawionych rezerw metabolicznych komórkach i tkankach zwiększa stopień wykorzystania tlenu, nasila transport glukozy, w tkankach uszkodzonych lub mających niewystarczające zasoby składników odżywczych usprawnia procesy naprawcze i regeneracyjne, * zapobiega wtórnym zmianom zwyrodnieniowym i innym zmianom patologicznym w przypadku odwracalnie uszkodzonych komórek. Zmniejsza również ich nasilenie.

3. Wskazania do stosowania leku

Solcoseryl wykorzystuje się w celu przyspieszenia gojenia oraz bliznowacenia ran. Maść Solcoseryl stosuje się pomocniczo podczas gojenia niewielkich ran, jak i gojenia się wrzodów pochodzenia żylnego. Maść powinna być stosowana na rany suche. Na rany sączące używa się leku w postaci żelu.

Solcoseryl stomatologiczny wspiera leczenie schorzeń zapalnych w jamie ustnej, dziąseł oraz warg. Pomaga na afty i inne zmiany chorobowe w ichobrębie, a także leczeniu bólów uciskowych wywołanych noszeniem protez dentystycznych. Preparat jest dostępny w postaci pasty. Solcoseryl ampułki zalecane są w przypadku wystąpienia ostrych oraz przewlekłych naczyniopochodnych uszkodzeniach układu nerwowego, zdiagnozowanej stopy cukrzycowej oraz zaburzeniem w procesie gojenia ran czy w zespole psychoorganicznym czy miażdżycy zarostowej tętnic obwodowych.

Kiedy stosować Solcoseryl?

Preparat jest wskazany do stosowania w leczeniu: małych ran, odleżyn, wrzodów pochodzenia żylnego, trudno gojących się ran, oparzeń pierwszego i drugiego stopnia, blizn pooparzeniowych, odmrożeń, zmian troficznych u osób z zarostowymi chorobami tętnic, miejsc pobrania skóry do przeszczepów, rozległych przeszczepów siatkowych skóry, * popromiennych uszkodzeń skóry.

4. Dawkowanie i stosowanie preparatu

Preparat w postaci żelu, maści i pasty stosuje się miejscowo, nakładając cienką warstwę leku na miejsce zmienione chorobowo. Zaleca się powtarzanie czynności od 2 do 5 razy w ciągu doby. W przypadku roztworu do wstrzyknięcia dawkowanie ustalane jest przez lekarza. Lek należy używać do momentu ustąpienia wszystkich objawów. Szczegółowy sposób stosowania i dawkowanie leku zostały opisane na ulotce dołączonej do opakowania.

5. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne

Nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go używać. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu oraz wiek (nie można go stosować u dzieci poniżej 12. roku życia). W ciąży i okresie karmienia piersią preparat może być stosowany po konsultacji z lekarzem, który oceni stosunek korzyści dla matki i ryzyka dla dziecka.

Przeciwwskazanie stanowią także niektóre choroby oraz okoliczności zdrowotne, dlatego chorując przewlekle bądź zażywając jakieś leki, a także w przypadku ran zakażonych używanie leku trzeba skonsultować się z lekarzem.

Solcoseryl może również wywołać działania niepożądane. Bardzo rzadko mogą pojawić się reakcje alergiczne. Lek ma bardzo dobre opinie wśród stosujących go pacjentów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza