Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Sławomir Peszko doznał kontuzji stopy

Według informacji opublikowanej na Facebooku klubu Lechia Gdańsk, Sławomir Peszko został wykluczony z gry w poniedziałkowym towarzyskim meczu ze Słowenią z powodu drobnego urazu stopy.

Peszko był w świetnej formie od początku sezonu, więc miejsce w pierwszym składzie miał zapewnione. Jednak w trakcie treningu w niedzielę doznał kontuzji, która na pewien czas wykluczy go z gry w reprezentacji.

Piłkarz w rozmowie z mediami powiedział, że do kontuzji doszło podczas ostatniego przedmeczowego treningu. Peszko doznał drobnego urazu, jednak ból okazał się silniejszy.

Skrzydłowy pomocnik reprezentacji zapewnia, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zagrać w sobotę w ekstraklasie przeciwko Wiśle Płock. Podkreśla, jednak, że decyzja o jego powrocie na boisko należy do lekarzy klubowych po jego powrocie do Gdańska.

Nie wiadomo, jak długo potrwa leczenie Sławomira Peszko
Nie wiadomo, jak długo potrwa leczenie Sławomira Peszko (Shutterstock)

Pierwsza informacja o kontuzji piłkarza została opublikowana dopiero na godzinę przed rozpoczęciem spotkania we Wrocławiu.

Uraz stopy prawdopodobnie nie jest groźny, jednak klub nie poinformował, ile potrwa leczenie piłkarza.

Mecz ze Słowenią Biało-Czerwoni rozegrali w słabszym składzie. Ze zgrupowania zostali zwolnieni Robert Lewandowski, Kamil Glik i Łukasz Piszczek, a pozostali zawodnicy podstawowego składu, czyli np. Jakub Błaszczykowski, Kamil Grosicki czy Piotr Zieliński siedzieli na ławce rezerwowych na początku spotkania.

ZOBACZ TAKŻE:

Sportowcy są najbardziej narażeni na wszelkiego rodzaju urazy, również stóp. Najbardziej podatny na urazy jest staw skokowy i dotyczy to m.in. właśnie piłkarzy.

Bólu nie należy lekceważyć. W pierwszej kolejności należy przyłożyć do bolącego miejsca lód. Jednak taki kompres można trzymać na stopie nie dłużej niż 20 min. Jeśli ból nadal dokucza, należy użyć maści o działaniu przeciwzapalnym i bandażu elastycznego.

Jednak w sytuacji, gdy ból nie przechodzi lub się wzmaga, należy się udać do lekarza.

W obrębie stawu skokowego dochodzi najczęściej do trzech rodzajów urazów:

  • Skręcenia, czyli uszkodzenie torebki stawowej i więzadeł stawowych. W tym wypadku możemy wyróżnić trzy stopnie skręcenia: naciągnięcie więzadeł, naderwanie więzadeł oraz rozerwanie więzadeł.
  • Zwichnięcie, które polega na przemieszczeniu się względem siebie kości lub innych powierzchni w stawie w sposób nieprawidłowy. Powoduje to rozerwanie torebki stawowej i zerwanie więzadeł stawowych, co sprawia, że kości nie mogą wrócić samoistnie na swoje miejsce. Takie kontuzje wymagają szybkiej interwencji i nastawienia, aby nie doszło do zmian patologicznych, które mogą w sposób trwały wpłynąć na pracę stawu w przyszłości.
  • Złamanie, które najczęściej dotyczy kości goleni, która łączy kolano z kostką razem z kością strzałkową. Złamaniu może uleć jedna bądź wszystkie trzy kości goleni. Jeśli jest to złamanie zamknięte, to pojawia się silny ból, obrzęk, zasinienie i duże ograniczenie w ruchomości stawu. Tego typu złamania zawsze kończą się interwencją chirurgiczną. Szczególnie gdy dochodzi do złamania z przemieszczeniem, które wymaga leczenia operacyjnego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza