Trwa ładowanie...

Skutki uboczne wkładki wewnątrzmacicznej

Istnieje wiele metod antykoncepcji, ale żadna z nich, z wyjątkiem powstrzymania się od współżycia, nie daje stuprocentowego zabezpieczenia przed zajściem w ciążę. Z badań wynika, że na 100 kobiet stosujących wkła dkę wewnątrzmaciczną u 1,5 do 5 z nich okazuje się ona nieskuteczna. Podobnie jak hormonalne środki antykoncepcyjne, ma także negatywny wpływ na zdrowie kobiety.

1. Wpływ wkładek wewnątrzmacicznych na zdrowie kobiety

Wkładka wewnątrzmaciczna (IUD, spirala) – to wkładka ze sztucznego tworzywa zakładana w jamie macicy. Zawarta w niej miedź powoduje, że plemniki stają się mniej ruchliwe, co zmniejsza penetrację przez śluz szyjkowy i przyspiesza wędrówkę komórki jajowej w jajowodzie. Wkładka powoduje też stan zapalny błony śluzowej macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie zarodka. Nie jest także wykluczone, że ten środek antykoncepcyjny może przeszkadzać w implantacji już zapłodnionej komórki jajowej, czyli po prostu mieć działanie wczesnoporonne.

Zobacz film: "Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję?"

Najczęściej spotykanymi powikłaniami po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej są bóle podbrzusza i okolic kości krzyżowej, nieregularne lub obfite krwawienia i plamienia z dróg rodnych.

Wkładki wewnątrzmaciczne
Wkładki wewnątrzmaciczne

Wskaźnik Pearla dla wkładek wewnątrzmacicznych wynosi około 0,8, co oznacza, że na 100 kobiet stosujących

zobacz galerię

Mogą się także pojawić stany zapalne narządów płciowych lub nawet ciąża pozamaciczna. Zdarza się także, że wkładka powoduje niepłodność. Z tego powodu nie zaleca się jej kobietom, które nie rodziły oraz tym, które chciałyby jeszcze w przyszłości mieć dzieci.

Wkładek wewnątrzmacicznych nie można stosować w okresie połogu, czyli około 6 tygodni po porodzie, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia krwotoku oraz stanu zapalnego miednicy małej, co może doprowadzić nawet do śmierci. Nie powinny decydować się na wkładkę także kobiety, które mają nieregularne krwawienia miesiączkowe, stany zapalne miednicy małej, mięśniaki, wady rozwojowe macicy oraz te, po przebytej ciąży pozamacicznej.

W związku z licznymi skutkami ubocznymi antykoncepcji, zarówno wkładek wewnątrzmacicznych, jak i tabletek hormonalnych, każda kobieta powinna zostać dokładnie poinformowana o ich działaniu przez lekarza.

2. Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na zdrowie kobiety

Pigułki hormonalne - to doustne tabletki zawierające syntetyczne hormony: estrogeny i gestageny. Mogą być dwuskładnikowe, czyli estrogenno-gastogenne i jednoskładnikowe, czyli o niskiej zawartości gestagenów. Pigułki działają na kilka sposobów: hamują jajeczkowanie, zagęszczają śluz, utrudniając tym samym wędrówkę plemników do macicy oraz powodują zmiany w błonie śluzowej macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie poczętego dziecka, co oznacza, że są wczesnoporonne. Takie działanie mają przede wszystkim tabletki jednoskładnikowe (mini-pill).

Podobnie jak wkładki wewnątrzmaciczne, również tabletki antykoncepcyjne nie są obojętne dla zdrowia kobiety. Mogą doprowadzić do zachwiania równowagi hormonalnej. Inne skutki uboczne to: dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności), zatrzymanie płynów (obrzęki), bóle głowy, szybki przyrost masy ciała, bolesność piersi i obniżone libido. Jeszcze groźniejsze jest długotrwałe stosowanie pigułek. Mogą one doprowadzić do zmian zatorowo-zakrzepowych (zawały mięśnia sercowego, udary mózgu), nadciśnienia tętniczego, chorób wątroby. Występuje też ryzyko zmian nowotworowych (rak szyjki macicy i wątroby) oraz niepłodności – zwłaszcza u młodych dziewcząt. Hormony zawarte w tych lekach przedostają się do mleka matki, wpływając niekorzystnie na właściwy rozwój dziecka, dlatego nie mogą ich stosować kobiety karmiące. Także te panie, które miały powikłania wynikające ze stosowania antykoncepcji hormonalnej, palą papierosy lub ukończyły 35 rok życia, powinny unikać tych pigułek.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Magdalena Boniuk
Następny artykuł: Przeciwwskazania do założenia wkładki
Skutki uboczne wkładki wewnątrzmacicznej
Skutki uboczne wkładki wewnątrzmacicznej (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza