Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Skutki przerwania leczenia uzupełniającego w terapii raka sutka

Kobiety, które przeszły operację raka sutka przez 5 lat od zabiegu powinny stosować lek antyestrogenowy w ramach standardowego leczenia uzupełniającego. Wiele z nich przerywa jednak kurację. Naukowcy potwierdzają, że przerwanie leczenia znacznie zwiększa ryzyko nawrotu choroby.

Zobacz film: "Czy rak boi się noża?"

spis treści

1. Lek antyestrogenowy w leczeniu uzupełniającym raka sutka

Lek stosowany w leczeniu uzupełniającym raka sutka jest syntetycznym farmaceutykiem o działaniu antyestrogenowym. Poprzez wiązanie się z receptorami estrogenowymi we wnętrzu komórek nowotworowych, prowadzi do zahamowania syntezy czynników wzrostu tych komórek, a tym samym do ograniczenia ich namnażania. Terapia z jego zastosowaniem powinna trwać 5 lat, jednak wiele pacjentek przerywa ją po około 2-3 latach. W Wielkiej Brytanii 1 na 5 chorych zapomina o połknięciu tabletki, a w sumie połowa pacjentek rezygnuje z kontynuowania leczenia głównie ze względu na efekty uboczne przyjmowania leku. Jego działania niepożądane to między innymi bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty i uderzenia gorąca.

2. Konsekwencje przerwania terapii

Naukowcy z Cancer Research UK przeprowadzili analizę danych 3,5 tys. kobiet stosujących lek antyestrogenowy. Z badań wynika, że do nawrotu choroby doszło u 40% pacjentek, które ukończyły 5-letni okres leczenia uzupełniającego i u 46% kobiet, które leczenie przerwały po 2 latach. Oznacza to, że na każde 100 pacjentek, które nie przerwały leczenia przypada o 6 przypadków wznowy guza mniej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza