Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Skutki palenia. Depresja i uzależnienia jako skutki rzucenia papierosów

Depresja może mieć związki z paleniem papierosów. Naukowcy ostrzegają, że tytoń może szkodzić nie tylko ciału. Co gorsza, zauważono niekorzystny wpływ również po rzuceniu palenia.

Zobacz film: "Urlop Tacierzyński: cechy idealnego fotelika samochodowego"

1. Rzucenie palenia może powodować depresję

Nowe badania przeprowadzone przez National Survey on Drug Use and Health wykazały, że palenie wyrobów tytoniowych może mieć wpływ nie tylko na stan zdrowia ciała, ale i na zaburzenia emocjonalne. Co ciekawe, zaobserwowano zaburzenia depresyjne u osób rzucających nałóg palenia tytoniu. Część badanych natomiast zastępowała palenie innym uzależnieniem.

Nikotyna, jak dowiedziono, może działać toksycznie nie tylko na ciało. Zgodnie z opublikowanym w "American Journal of Preventive Medicine" badaniem, nikotynizm może być wstępem do dalszych zaburzeń na płaszczyźnie psychicznej**. Byli palacze tytoniu są bardziej narażeni na depresję, późniejsze palenie marihuany lub nadużywanie alkoholu.

Wskaźnik depresji narastał z 4,8 proc. do ponad 6 proc. Regularne upijanie się wzrastało z 17,2 do 22,3 proc. Palenie marihuany deklarowało 10,09 proc. byłych palaczy tytoniu i tylko 5,35 proc. aktywnych palaczy tytoniu. Według badań nawet 12 proc. rzucających tytoń zamienia go na marihuanę.

Przyczyną destruktywnych zachowań była negatywna reakcja na rzucenie palenia. Oznacza to, że mechanizm uzależniający charakteryzujący nikotynę jest jeszcze silniejszy niż przypuszczano.

W analizach wzięła udział bardzo liczna grupa ponad 67 tys. palaczy i byłych palaczy ze Stanów Zjednoczonych. Zdaniem naukowców tylko w USA blisko 500 tys. ludzi rocznie umiera z powodu palenia. W Polsce to ok. 380 tys. ludzi każdego roku. Na całym świecie nawet 7 milionów zgonów rocznie powodowanych jest paleniem tytoniu.

Naukowcy przyznają, że w najnowszych badaniach bazowano na deklaracjach uczestników analiz. Nie sprawdzano, na ile odpowiedzi są zgodne z prawdą. Może to jednak oznaczać, że skala nowych uzależnień lub depresji po rzuceniu palenia jest prawdopodobnie jeszcze większa niż badani zadeklarowali w odpowiedziach.

Niezbędna dla jasności wyników badań byłaby również analiza stanu zdrowia psychicznego i podatności na uzależnienia wszystkich uczestników analiz. Prawdopodobnie przynajmmniej część z nich może wykazywać zaburzenia emocjonalne i/lub skłonność do nałogów, czego skutkiem było palenie papierosów. W takich przypadkach palenie nie jest podłożem późniejszych zaburzeń, ale również jednym z objawów skłonności do uzależnień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza