Trwa ładowanie...

Skuteczność nikotynowych terapii zastępczych

W przeprowadzonym niedawno badaniu naukowcy z Harvard School of Public Health wykazali, że nikotynowe terapie zastępcze opracowane w celu pomocy palaczom w rzuceniu nałogu nie są szczególnie skuteczne. Niską efektywność terapii odnotowano zwłaszcza w przypadku plastrów nikotynowych oraz gum.

Zobacz film: "Przyszła matka z papierosem"

1. Badania nad skutecznością nikotynowych terapii zastępczych

W badaniu kohortowym naukowcy monitorowali postępy 787 dorosłych osób, które niedawno rzuciły palenie. Uczestnicy badania podawali dane na swój temat w trzech okresach, w latach: 2001-2002, 2003-2004 oraz 2005-2006. Badani udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące stosowania nikotynowej terapii zastępczej w formie plastra nikotynowego, gumy z zawartością nikotyny, inhalatora nikotyny oraz sprayu do nosa. Istotną informacją był najdłuższy okres, podczas którego korzystali z tego typu terapii. Ponadto uczestnicy badania odpowiadali na pytania dotyczące ewentualnego udziału w programie wspomagającym rzucenie palenia. Okazało się, że w każdym z trzech okresów badania niemal 1/3 badanych wróciła do nałogu. Naukowcy nie zanotowali żadnej różnicy w przypadku osób, które stosowały nikotynową terapię zastępczą przez ponad sześć tygodni. Korzystanie z pomocy profesjonalisty również nie miało wpływu na wytrwanie w postanowieniu o rzuceniu palenia. Co ciekawe, badanie wykazało, że na powodzenie w zerwaniu z nałogiem nie wpływa liczba wypalanych dawniej papierosów.

Przeprowadzone badanie dowiodło, że na dłuższą metę nikotynowa terapia zastępcza nie jest skuteczniejsza w czasie rzucania palenia niż samodzielne próby zerwania z nałogiem. Mimo iż wcześniejsze badania kliniczne wskazują na efektywność nikotynowej terapii zastępczej, badania na populacji ogólnej nie potwierdzają tych wyników.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza