Trwa ładowanie...

Skuteczność nastrzyknięć ciał jamistych

Zyskującą coraz większą popularność metodą leczenia impotencji jest nastrzykiwanie ciał jamistych prącia środkami farmakologicznymi. Badania wykazują znaczną skuteczność tego sposobu uzyskiwania wzwodu, która oscyluje wokół 70%. Statystyki wykazują też, że metoda ta jest preferowana przez młodszych mężczyzn, których zaburzenia wzwodu mają raczej charakter epizodyczny. Pierwszy raz metodę zastosowano w latach 80-tych, używając do nastrzyknięcia papaweryny. Nastrzykiwanie ciał jamistych prącia ma charakter zabiegu inwazyjnego i wymaga również pewnej wprawy u stosującego, który wykonuje go samodzielnie. Zasadą działania metody jest wazodylatacja, czyli rozszerzenie światła naczyń krwionośnych, wskutek rozukrczu mięśni gładkich.

Zobacz film: "Temperament seksualny"

spis treści

1. Działanie środków w terapii iniekcyjnej w leczeniu impotencji

Obecnie za najskuteczniejszy środek do wypełniania ciał jamistych uchodzi lek alprostadil, tj. prostaglandyna E1. Działanie leku polega na rozluźnieniu błony mięśniowej gładkiej i rozszerzeniu tętnic. Środek aktualnie uważany jest za najskuteczniejszy i dający stosunkowo niewiele powikłań.

Erekcja - zdjęcia
Erekcja - zdjęcia

Powszechnie stosowanym określeniem na zaburzenia erekcji jest pojęcie impotencja. Jednak często odchodzi...

zobacz galerię

Mimo tego, skutkami ubocznymi terapii alprostadilem może być bolesność, zwłaszcza w miejscach wstrzykiwania środka, uszkodzenia wątroby oraz guzki i zwłóknienia. Te ostatnie mogą w rezultacie powodować deformację (skrzywienia) prącia. Dawkowanie tego leku odbywać się może nie tylko w drodze iniekcji, ale i poprzez podanie do cewki moczowej. Ten sposób niekiedy jednak wywołuje silny ból penisa u stosującego. Alprostadil jest alternatywą dla stosunkowo dużego ryzyka wystąpienia przetrwałego wzwodu prącia, czyli priapizmu. Używanie tego leku kilkakrotnie zmniejsza prawdopodobieństwo jego wystąpienia w stosunku do innych środków stosowanych w nastrzyknięciach.

Popularnym lekiem do nastrzykiwania jest papaweryna. Był to również środek, który otworzył drogę do metody nastrzykiwania ciał jamistych. Skuteczność papaweryny jest porównywalna z alprostadilem. Obecnie często jej podawanie łączone jest z udziałem fentolaminy. Stosowanie papaweryny jest jednak obciążone stosunkowo dużym prawdopodobieństwem wystąpienia skutków ubocznych. Do najpoważniejszych powikłań zalicza się priapizm, czyli przetrwały wzwód prącia, trwający dłużej niż 4 godziny po iniekcji.

Leczenie nastrzykowe często polega na łączeniu środków dla uzyskania najlepszych efektów. Takimi „mieszankami” są wspomniana wcześniej papaweryna z fentolaminą oraz kompilacja papaweryny z fentolaminą i prostaglandyną (alprostadilem). Stosowanie jednak jakichkolwiek łączeń środków, jak również ustalanie dawkowania i kwalifikacja do stosowania metody musi być bezwzględnie skonsultowane ze specjalistą urologiem.

2. Działania niepożądane terapii nastrzyknięć ciał jamistych

Pacjenci decydujący się na leczenie nastrzyknięciami ciał jamistych muszą pamiętać o ryzyku wystąpienia szeregu skutków ubocznych. Ich występowanie jest, oczywiście, stosunkowo sporadyczne i kształtuje się na poziomie 0,5-15 %, zależnie od przyjmowanego środka. Wśród nich najczęstszym skutkiem niepożądanym jest priapizm. Inną dolegliwością może być zwłóknienie ciał jamistych, w następstwie czego może dojść do odkształcenia prącia, a w skrajnych wypadkach do konieczności jego implantacji. Skutek ten dotyczy jednak przypadków ustawicznego, długotrwałego stosowania iniekcji.

Pacjenci mogą też uskarżać się na dolegliwości bólowe mnogiego pochodzenia. Mogą być powodowane zarówno ubocznie występującym priapizmem, jak i niewłaściwym wykonaniem nastrzyknięcia. Bolesność mogą odczuwać mężczyźni wprowadzający aprostadil do cewki moczowej. Powikłaniem jest również niekiedy występujące niedociśnienie tętnicze (hipotonia). Sporadycznie odnotowuje się również przypadki uszkodzenia wątroby.

3. Przeciwwskazania do stosowania nastrzykiwań w leczeniu zaburzeń erekcji

Przeciwwskazaniem do rozpoczęcia leczenia zaburzeń erekcji nastrzyknięciami jest niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, białaczka, szpiczak mnogi, a także poważne deformacje prącia. Nie jest wskazana również dla osób z zaburzeniami na tle psychicznym. Nastrzykiwanie ciał jamistych, mimo pewnego odium niepożądanych efektów, uważane jest za jedną z najskuteczniejszych metod uzyskiwania wzwodu, pozwalającą na uzyskanie erekcji w ciągu od 5 do 20 minut. Nie wymaga stosowania aparatury do wywoływania wzwodu. Ponadto, badania dowodzą, że stosowanie metody przez okres nie dłuższy niż 3 lata może zdynamizować ukrwienie członka, pozwalając na występowanie erekcji spontanicznych, a więc osiąganych bez udziału farmakoterapii czy urządzeń wspomagających występowanie wzwodu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza