Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Skuteczność antybiotyków w leczeniu infekcji zatok

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis wykazało, że antybiotyki przepisywane pacjentom z infekcjami zatok nie redukują objawów lepiej niż placebo. Przyjmowanie antybiotyków nie przyspiesza powrotu do zdrowia i nie łagodzi symptomów infekcji.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leczenie zapalenia zatok"

1. Badania nad skutecznością antybiotyków

W badaniu udział wzięło 166 dorosłych osób z ostrą infekcją zatok. Objawy infekcji sklasyfikowano jako umiarkowane, ciężkie lub bardzo ciężkie. Uczestnicy badania mieli za zadanie informować o bólu i tkliwości w twarzy oraz zatokach, a także o wydzielinie z nosa utrzymującej się przez 7-28 dni. Pacjenci z przewlekłą infekcją zatok lub poważnymi powikłaniami, na przykład infekcją ucha lub klatki piersiowej, nie byli włączeni do badania.

Przez 10 dni część badanych przyjmowała antybiotyk z substancją czynną amoksycyliną, pozostali stosowali placebo. Dodatkowo uczestnicy badania korzystali z leków przeciwbólowych, a także leków na gorączkę, katar oraz kaszel. Naukowcy ocenili objawy u badanych na początku badania oraz po trzech, siedmiu, dziesięciu oraz 28 dniach. Uczestnicy badania oceniali również jakość życia. Po trzech dniach nie zaobserwowano żadnej różnicy pomiędzy pacjentami w obu grupach. Po siedmiu dniach zanotowano niewielką poprawę w jakości życia osób przyjmujących antybiotyk. Dziesiątego dnia 80% pacjentów w obu grupach zgłosiło znaczne złagodzenie objawów lub zupełne wyleczenie. Nie zaobserwowano żadnej różnicy pomiędzy obiema grupami pod względem ilości leków przyjmowanych w celu złagodzenia bólu oraz leczenia gorączki, kataru oraz kaszlu.

Symptomy infekcji zatok utrudniają normalne funkcjonowanie. Standardowo chorym przepisuje się antybiotyki, ale jak wykazało badanie amerykańskich naukowców, nie są one skuteczniejsze od placebo.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Jak dbać o zatoki?
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza