Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Skuteczność afrodyzjaków

Badacze z Uniwersytetu Guelph postanowili bliżej przyjrzeć się najpopularniejszym afrodyzjakom. Okazuje się, że niektóre z nich są skuteczne w poprawie sprawności seksualnej i podnoszeniu libido, inne działają na zasadzie efektu placebo, a są też takie, które szkodzą zdrowiu.

Zobacz film: "Afrodyzjaki"

spis treści

1. Zapotrzebowanie na afrodyzjaki

Od wieków ludzie wykorzystują afrodyzjaki w celu podniesienia popędu seksualnego. Również dziś, gdy postęp medycyny zapewnił nam skuteczne lekarstwa na wiele chorób, naturalne środki na poprawę sprawności seksualnej wciąż cieszą się dużym powodzeniem. Chociaż każdy ma dostęp do środków farmakologicznych stosowanych w leczeniu zaburzeń erekcji, bywa że istnieją przeciwwskazania do stosowania tego typu leków. Przede wszystkim istnieje ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych oraz interakcji z innymi stosowanymi lekami. Ponadto preparaty te nie rozwiązują problemu niskiego libido. Dlatego też ludzie wciąż szukają alternatywy dla środków syntetycznych.

2. Najpopularniejsze afrodyzjaki

Kanadyjscy naukowcy przebadali wszystkie spożywcze afrodyzjaki. Okazało się, że żeń-szeń oraz szafran skutecznie poprawiają sprawność seksualną i zwiększają ochotę na seks. Skuteczna jest także johimbina, czyli alkaloid pozyskiwany z kory drzewa – johimby lekarskiej. Wzrost popędu seksualnego zauważali również uczestnicy badania stosujący roślinę o nazwie Muira Puama, peruwiański żeń-szeń, czyli Lepidium meyenii, a także czekoladę, jednak uzyskiwane rezultaty przypisuje się przede wszystkim efektowi placebo. Na przykład spożywanie czekolady podnosi poziom serotoniny i endorfin w mózgu, co sprzyja lepszemu samopoczuciu, a pośrednio również większej ochocie na seks. Alkohol, chociaż podnosi libido, nie jest zalecany jako afrodyzjak, gdyż obniża sprawność seksualną. Z kolei unikać należy tzw. hiszpańskiej muchy, czyli pryszczela lekarskiego, a także stosowanego w średniowieczu eliksiru z ropuchy, gdyż nie tylko nie pomagają, ale mogą wręcz zaszkodzić.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza