Trwa ładowanie...

Skurcze Braxtona-Hicksa - od kiedy, gdzie boli i jak często się pojawiają?

Skurcze Braxtona-Hicksa, nazywane przepowiadającymi, są skutkiem napinania się macicy. Przygotowują ją do skurczów porodowych, ponieważ wzmacniają jej mięśnie. Pojawiają się w drugim trymestrze, ale odczuwane są dopiero po 20. tygodniu ciąży. Są charakterystyczne i niezbyt silne. Jak je odróżnić od skurczy porodowych? Kiedy skurcze Braxtona-Hicksa powinny niepokoić?

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. Co to są skurcze Braxtona-Hicksa?

Skurcze Braxtona-Hicksa, inaczej skurcze przepowiadające, to skurcze przedporodowe będące wyrazem nieskoordynowanej czynności skurczowej macicy. Pojawiają się w ostatnich miesiącach ciąży, najczęściej po 20. tygodniu, zwykle w 3. trymestrze. Są oznaką zbliżającego porodu.

Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do akcji porodowej poprzez wzmocnienie jej mięśni. Wpływają także na ułożenie dziecka główką w kierunku kanału rodnego

Od połowy drugiego trymestru pojawiają się także skurcze Alvareza. Są zwykle subtelne, niebolesne i fizjologiczne. Powoduje je rozciąganie się włókien mięśniowych macicy. Towarzyszy im wrażenie, że brzuch twardnieje w różnych miejscach. Nie każda kobieta je odczuwa.

2. Jak rozpoznać skurcze Braxtona-Hicksa?

Nasilenie i częstotliwość występowania skurczy zależy od zaawansowania ciąży. Początkowo są słabsze i rzadsze, z czasem stają się częstsze i silniejsze. Większości mam przypominają bóle miesiączkowe: nie są intensywne, ale niezbyt przyjemne. Rzadziej powodują, że trudno się wyprostować czy chodzić.

Nigdy nie są na tyle efektywne i silne, by doprowadzić do rozwarcia oraz skracana szyjki macicy oraz rozpoczęcia porodu. Nie są w stanie wypchnąć dziecka z łona matki.

Skurcze trwają około pół minuty (najczęściej około 30–45 sekund). Nasilają się pod koniec ciąży - im bliżej porodu, tym są częstsze i silniejsze. W ostatnim miesiącu ciąży mogą pojawiać się co 20 czy 30 minut i trwać nawet do dwóch minut. Występują dość regularnie co jakiś czas, nawet przez kilka godzin. Po 36. tygodniu mogą pojawiać się tuż przed właściwymi skurczami porodowymi.

Gdzie boli? Uczucie ucisku pojawia się w górze brzucha i stopniowo schodzi w dół. Choć napina się trzon macicy, ból odczuwany jest głównie w dole brzucha. Pod koniec ciąży skurczom Braxtona-Hicksa często towarzyszy ból w okolicy krzyża. Można też poczuć ból w kroczu, pachwinach i w udach.

3. Skurcze Braxtona-Hicksa a porodowe

Skurcze porodowe są dużo silniejsze niż skurcze Braxtona-Hicksa i trwają wiele godzin. Są bolesne i rozległe: obejmują brzuch, podbrzusze i okolice lędźwiowe oraz krzyżowe. Mają inny charakter i cel: ich zadaniem jest doprowadzenie do porodu, czyli skrócenia szyjki macicy, jej rozwarcia i wypchnięcia dziecka na zewnątrz.

Co ważne, skurcze porodowe są także regularne, występują określonych odstępach czasu. Nie tylko stają się coraz silniejsze, ale i pojawiają się częściej. W I okresie skurcze porodowe występują co 10–15 minut, potem co 3–5 minut i trwają 45–60 sekund. W II okresie porodu skurcze pojawiają się co 2–5 minut i trwają najpierw 30–60 sekund. Pod koniec manifestują się co 1–2 minuty.

Dla skurczy porodowych typowa jest także zmiana natężenia bólu w trakcie trwania skurczu. Ten narasta aż do szczytu nasilenia, potem ustępuje.

Skurcze Braxtona-Hicks nie są rozpierające. Ich istotą jest napinanie. W odróżnieniu od skurczy porodowych nie stają coraz dłuższe i częstsze. Ich intensywność staje się coraz mniejsza, ustępują samoczynnie po określonym czasie. Trwają też dużo krócej.

Ponadto skurczom Braxtona-Hicksa nie towarzyszą także inne objawy zwiastujące poród, takie jak odejście czopa śluzowego czy wód płodowych, biegunka czy ból pleców.

4. Jak łagodzić skurcze Braxtona-Hicksa?

Łagodzenie skurczy Braxtona-Hicksa polega przede wszystkim na zmianie ułożenia ciała. Kiedy ból jest silny, pomóc może też ciepły prysznic lub ciepła kąpiel. Woda rozluźnia mięśnie i łagodzi dolegliwości.

Wskazane jest także stosowanie technik relaksacyjnych, głównie oddechowych (głębokie wciąganie powietrza nosem i powolne wypuszczania go ustami). Na dokuczliwe silne skurcze Braxtona-Hicksa, po konsultacji z lekarzem, można zażywać rozkurczowe środki farmakologiczne (np. No-Spa).

Ponieważ skurcze Braxtona-Hicksa często pojawiają się pod wpływem wysiłku fizycznego, wyczerpania, odwodnienia, warto dbać o siebie i nie dopuścić do pojawienia się czynników wyzwalających dyskomfort.

Zawsze warto pamiętać o przestrzeganiu zasad racjonalnej i dobrze zbilansowanej diety, przyjmowaniu optymalnej ilości płynów, odpowiedniej dawce aktywności fizycznej, a także o snu i odpoczynku, aktywności fizycznej oraz nieforsowaniu się. Jeśli skurcze nie łagodnieją po godzinie, nasilają się bądź są bardzo silne, trzeba jechać do szpitala.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza