Trwa ładowanie...

Skrzywienie kręgosłupa – przyczyny, objawy

Skrzywienie kręgosłupa jest jedną z najczęściej diagnozowanych dolegliwości kręgosłupa. Niestety, ale skrzywienie kręgosłupa coraz częściej rozpoznawane jest u dzieci, rodzice zgłaszają problem do poradni ortopedycznej. Często skrzywienie kręgosłupa jest diagnozowane podczas badań bilansowych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zdrowy kręgosłup to podstawa to prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Pełni bardzo ważne funkcje przede wszystkim jest podstawą do utrzymania prawidłowej, wyprostowanej postawy, jest także ochroną dla rdzenia kręgowego. Jednak błędne jest myślenie, że kręgosłup jest całkowicie prosty w każdej z płaszczyzn, ponieważ występują w nim wygięcia fizjologiczne. Patrząc na kręgosłup z boku widoczne jest wyraźne wygięcie, które przy wadach postawy może stawać się wyraźniejsze. Oczywiście dopuszczalna jest niewielka asymetria, która wynika z naturalnego wychylenia jednej ze stron.

spis treści

1. Skrzywienie kręgosłupa – przyczyny

Skrzywienie kręgosłupa może mieć wiele przyczyn nie zawsze są to przyczyny związane z np. niewłaściwym trybem życia, nie dbaniem o kręgosłup. Jednak bardzo często skrzywienie kręgosłupa wynika z wad wrodzonych:

  • Skrzywienie kręgosłupa mięśniowo pochodne, czyli takie, które wynika z wad całego układu mięśni.
  • Wady mogą być nabyte, ale także mogą się pojawić w przebiegu innych chorób np. mogą to być przykurcze mięśniowe.
  • Skrzywienie kręgosłupa neuropochodne pojawia się przy zaburzeniach układu nerwowego np. porażenie spastyczne.
  • Skrzywienie kręgosłupa typu idiopatycznego, czyli schorzenie pojawiające się bez określonych przyczyn.
  • Skrzywienie kostno pochodne powstaje w wyniku uszkodzeń, chorób układu kostnego.
Skrzywienie kręgosłupa może powodować dla przykładu ból pleców
Skrzywienie kręgosłupa może powodować dla przykładu ból pleców

2. Skrzywienie kręgosłupa – objawy

Skrzywienie kręgosłupa ma wyraźne objawy. Przede wszystkim pojawia się wyraźnie widoczne wygięcie kręgosłupa nie tylko widoczne, ale i wyczuwalne. Innym objawem, jakim charakteryzuje się skrzywienie kręgosłupa jest nierówność talii, a także nierówny rozstaw barków. Skrzywienie kręgosłupa to też asymetria łopatek i bardzo wyraźne ich odstawanie od ciała.

To też warto wiedzieć

Osoby, które mają skrzywienie kręgosłupa w zaawansowanym stadium mogą mieć garb żebrowy, który pojawia się przy pochyleniu do przodu. Inne objawy towarzyszące dolegliwości to skrócenie kończyny dolnej, i dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Skolioza to skrzywienie kręgosłupa, które polega na bocznej deformacji. Skolioza w zaawansowanym stanie może być wielopłaszczyznowa. Schorzenie nasila się w okresie dojrzewania i niestety pozostaje do końca życia. Lordoza polega na wygięciu kręgosłupa do przodu, a kifoza do tyłu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Urazy kręgosłupa i rdzenia kręgowego
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza