Trwa ładowanie...

Skandaliczna opinia rządowej agencji. Negatywna opinia dla programu "bilans 70 i 80-latka"

W Warszawie nie będzie programu badań profilaktycznych dla osób w wieku 70 i 80 lat. Bilans seniora nie uzyskał akceptacji Ministerstwa Zdrowia i podległej resortowi Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Agencja wytłumaczyła swoją decyzję w sposób nieakceptowalny: przez program mogą zwiększyć się kolejki do specjalistów.

Zobacz film: "Stworzył nowy zawód: rodzinny koordynator opieki geriatrycznej"

1. Porzuceni seniorzy

Dlaczego Agencja nie wyraziła swojego poparcia dla programu badań profilaktycznych?

Pierwszym zarzutem jest zły dobór grupy docelowej, czyli seniorów w wieku 70 i 80 lat. Kolejnym, że udział w badaniach będą mogli wziąć wszyscy seniorzy, bez żadnych objawów, co może skutkować "nadwykrywalnością poszczególnych jednostek chorobowych".

Wniosek jest jeden – Agencja boi się, że im więcej osób zostanie przebadanych, tym więcej chorób zostanie wykrytych. Co w konsekwencji może prowadzić do "pogłębienia trudności w dostępie do świadczeń NFZ", czyli większych kolejek do specjalistów.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie walczył o program "Bilans 70- i 80-latka", ponieważ:

"Chodzi właśnie o to, żeby doprowadzić do sytuacji, w której profilaktyka będzie mogła być szybciej wykonywana”- komentuje.

Czy program profilaktyki dla seniorów jest potrzebny?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza