Trwa ładowanie...

Skala Tannera u dziewcząt i chłopców

Skala Tannera to narzędzie, które służy do oceny dojrzewania płciowego u dziewczynek i chłopców, którym posługują się głównie pediatrzy. Czym dokładnie jest Skala Tannera, skąd się wzięła i do czego służy?

Zobacz film: "Dziecko też jest seksualne"

spis treści

1. Czym jest skala Tannera?

Skala Tannera to narzędzie, które służy do oceny dojrzewania płciowego u dzieci i nastolatków. Twórcą Skali Tannera był brytyjski pediatra James Tanner, który stworzył dwa rodzaje skali: jedną dla dziewczynek, drugą dla chłopców.

Praca ze skalą Tannera jest dość prosta i szybka a pozwala na odkrycie istotnych odchyleń w procesie rozwoju dziecka. Wynik oceny w skali Tannera zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek może wynosić od I do V. Stopień I to sam początek dojrzewania płciowego, natomiast stopień V, czyli ostatni to pełna dojrzałość płciowa.

2. Skala Tannera u dziewcząt

U dziewczynek ocena dojrzewania płciowego polega na ocenie budowy gruczołów piersiowych oraz owłosienia łonowego.

Stopień I - Delikatnie uwypuklone brodawki sutkowe i brak owłosienia łonowego. Stopień II - lekko uwypuklone piersi, powiększenie brodawek sutkowych oraz pojawienie się pierwszych pojedyńczych włosów w okolicy łonowej.

Stopień III - powiększanie się gruczołów piersiowych, brodawki sutkowej oraz piersi. Owłosienie łonowe zaczyna być coraz bardziej widoczne i zaczyna pojawiać się także na wzgórku łonowym.

Stopień IV - dość wyraźnie zaznaczone piersi oraz dość gęste owłosienie w okolicy łonowej, włosy nie pojawiają się jeszcze w okolicy ud. Stopień V - otoczka brodawek jest bardziej zabarwiona, piersi są bardziej zaokrąglone, a owłosienie łonowe zaczyna schodzić w okolice ud.

7 tajemnic żeńskiej komórki jajowej, które cię zaskoczą
7 tajemnic żeńskiej komórki jajowej, które cię zaskoczą [9 zdjęć]

Wiele mówi się na temat męskich plemników. Rzadziej opisuje się ciekawostki dotyczące żeńskiej komórki...

zobacz galerię

3. Skala Tannera u chłopców

Aby ocenić stopień dojrzałości płciowej u chłopca konieczne jest przeprowadzenie oceny wielkości oraz budowy jąder, moszny i prącia, a także owłosienia w okolicy narządów rodnych.

I stopień - to początek dojrzewania płciowego, jądra mają objętość mniejszą niż 4 ml i nie przekraczają 2.5 cm. Moszna oraz prącie są podobne jak w okresie dzieciństwa a także nie zauważa się owłosienia w okolicy intymnej.

II stopień - jądra mają objętość większą niż 4 ml a ich wymiary wahają się od 2.5 cm do 3.2 cm, prącie zaczyna robić się nieco dłuższe oraz szersze, pojawiają się pierwsze pojedyncze włosy, zazwyczaj w okolicy grzbietu prącia.

III stopień - jądra są znacznie większe, ich objętość sięga 12 ml. Prącie staje się coraz większe, powiększa się także moszna. Włosy łonowe znajdują się jeszcze głównie w okolicy grzbietu prącia, ale stają się one grubsze i gęstsze.

IV stopień - jądra osiągają 4,1 do 4,5 cm, prącie staje się coraz dłuższe oraz grubsze. Owłosienie jest coraz gęstsze i mocniejsze, jednak nie wchodzi jeszcze w okolice ud. Na tym etapie pojawia się także większa pigmentacja skóry moszny.

V stopień to etap osiągnięcia dojrzałości płciowej. Wymiar jąder przekracza 4,5 cm, owłosienie pojawia się także w okolicy ud. Moszna oraz prącie mają wielkość charakterystyczną dla dorosłego mężczyzny.

Podczas oceny stopnia dojrzałości płciowej u chłopców wykorzystywane są pewne przyrządy. Objętośc jąder mierzona jest za pomocą orchidometru, złożony jest on z z 12 lub więcej owalnych struktur o różnej wielkości, które nawleczone są zazwyczaj na sznurek.

Każda z tych struktur odpowiada innej objętości, zazwyczaj w orchidometrze są obecne owale odpowiadające objętościom od 1 do 25 ml.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza