Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Sinice – charakterystyka, zatrucie, profilaktyka i leczenie

Sinice mogą skutecznie zepsuć urlop. Sezon wakacyjny w pełni i nagle pojawia się informacja, że w akwenie wodnym, nad który się wybieramy, pojawiły się sinice. Czym są sinice? Dlaczego pojawiają się w wodzie? Czy sinice są niebezpieczne?

Zobacz film: "Zwierzęcy mocz, sinice i glony. Zobacz, czym grozi kąpiel "dla ochłody""

spis treści

1. Charakterystyka sinic

Sinice inaczej są nazywane cyjanofitami, cyjanobakteriami czy cyjanoprokariotami. Jeszcze do niedawna sinice były uznawane za rośliny, jednak obecnie są zaliczane do królestwa bakterii. Dlaczego sinice były uznawane za rośliny? Ze względu na zdolność do tlenowej fotosyntezy oraz obecność chlorofilu.

Sinice są organizmami samożywnymi, które można spotkać w każdym środowisku. Sinice są odporne na susze oraz wysokie temperatury. Sinicom nie przeszkadza też kwaśne podłoże.

Sinice pojawiają się zarówno w zamkniętych akwenach, takich jak jeziora, zalewy, jak i w morzach. Można je spotkać na skałach, lodowcach, pustyniach, doniczkach z kwiatami a także w gorących źródłach, gdzie woda ma często ok. 90 stopni Celsjusza. Jak rozpoznać sinice? Woda, w której znajdują się sinice, ma nieprzyjemny zapach, jest mętna oraz tworzą się na niej gęste kożuchy sinicowe.

Sinice najchętniej pojawiają się w wodach zanieczyszczonych chemikaliami. Jeżeli w wodzie jest dużo fosforanów i azotanów, to sinice na pewno tam zakwitną, a im więcej sinic w wodzie, tym bardziej brudna woda.

10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe
10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe [10 zdjęć]

Wiele mówi się na temat wysokiego ryzyka związanego z zatruciem niewłaściwie przyrządzoną wieprzowiną.

zobacz galerię

Czy sinice mogą mieć pozytywne działanie? Okazuje się, że tak. Stosuje się je do wzbogacania gleby w związki azotowe, np. na plantacjach ryżu. Zastosowanie sinic w uprawie może zwiększyć plon nawet o 20 proc.

2. Przyczyny i objawy zatrucia toksynami sinicowymi

Sinice wytwarzają toksyny, które są dla nas niebezpieczne. Toksyny sinicowe mogą nam zaszkodzić poprzez kąpiel w zakażonym akwenie lub jeżeli zdecydujemy się zjeść rybę, która pływała w wodzie w której obecne były sinice.

Jakie mogą być objawy zatrucia sinicami? Najczęściej jest to rumień, wysypka, pokrzywka świąd skóry czy zapalenie spojówek. Osoby, które zatruły się sinicami, zmagają się z dolegliwościami dotykającymi układu pokarmowego takimi jak ból brzucha, nudności i wymioty, skurcze żołądka oraz biegunka. Sinice również powodują gorączkę, dreszcze, bóle mięśni, duszności, ból gardła, ból głowy oraz zawroty głowy. Mogą także wystąpić pęcherze w jamie ustnej.

Istnieje bardzo wiele różnych rodzajów sinic i nie wszystkie są groźne dla człowieka. Warto jednak mieć się na baczności, ponieważ sinice mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia grasicy, nerek czy wątroby.

3. Jak uchronić się przed zatruciem toksyną sinicową?

Jak uchronić się przed sinicami? Najlepiej sprawdzać czy woda, w której zamierzamy się kąpać jest czysta. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, wybierzmy się na spacer. Warto też korzystać ze strzeżonych kąpielisk, na których znajduje się ratownik i informacje o stanie wody.

Jeżeli jednak mamy kontakt z sinicami, od razu weźmy porządny prysznic i upierzmy strój kąpielowy. Samego zatrucia sinicami się nie leczy, leczy się objawy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza