Sinica - rodzaje, przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Sinica powstaje przy zbyt małym nasyceniu krwi tlenem, czyli jeśli ilość nieutlenionej hemoglobiny wynosi 5% lub więcej. Naturalnie krew jest czerwona, im bardziej jest dotleniona, tym jaśniejszą ma barwę. Natomiast w przypadku niedotlenienia staje się ciemniejsza, wręcz niebieskawa.
Zobacz film: "Badania krwi - hemoglobina"
- 1. Rodzaje sinicy
- 2. Przyczyny sinicy
- 2.1. Przyczyny sinicy centralnej
- 2.2. Przyczyny sinicy obwodowej
- 3. Objawy sinicy
- 4. Rozpoznanie i leczenie sinicy
1. Rodzaje sinicy
- sinica centralna - widoczna na ustach i tułowiu,
- sinica obwodowa - widoczna na palcach i kończynach.
Sinica zazwyczaj jest następstwem niedostatecznego wiązania tlenu z hemoglobiną w płucach. Sinica centralna następuje w wyniku wzmożonego odtlenowania krwi w tkankach obwodowych (na przykład końce palców, płatki uszne, wargi). Natomiast sinica obwodowa powodowana jest głównie przez niewydolność krążenia, czasami powstaje w wyniku zatrucia chemicznego.
2. Przyczyny sinicy
2.1. Przyczyny sinicy centralnej
- przedawkowanie narkotyków, na przykład heroiny,
- niedotlenienie mózgu,
- krwawienie wewnątrzczaszkowe,
- choroba płuc,
- zapalenie oskrzelików,
- astma,
- zatorowość płucna,
- hipowentylacja,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc,
- wrodzona choroba serca,
- niewydolność serca,
- wady zastawek serca,
- zawał mięśnia sercowego,
- methemoglobinemia,
- czerwienica.
Sinica centralna może pojawić się niespodziewanie także na skutek przebywania na dużych wysokościach, hipotermii oraz w wyniku obturacyjnego bezdechu sennego. Skłonność do sinicy może być wrodzona.
2.2. Przyczyny sinicy obwodowej
W przypadku sinicy obwodowej przyczyny wystąpienia choroby mogą być niemal identyczne, z tą różnicą, że wśród czynników nie ma zaburzeń płuc oraz serca. Oprócz wymienionych sinica obwodowa może być wywołana przez:
- niedrożność tętnicy,
- zmarznięcie,
- objawy Raynauda – zaburzenie naczynioskurczowe,
- zmniejszona pojemność minutowa serca,
- niedrożność żylna,
- skurcz naczyń.
3. Objawy sinicy
Na skutek niewielkiego wysycenia krwi tlenem skóra, błony śluzowe i paznokcie przybierają siną barwę. Niebieskawy odcień jest wyraźniejszy u osób z dużą ilością hemoglobiny niż u chorych z anemią.
Symptomy sinicy są mniej widoczne u osób z ciemną karnacją. Kiedy pojawia się zasinienie ust lub palców, w ciągu 3-5 minut powinna nastąpić interwencja. U pacjentów z przetrwałym przewodem tętniczym sinica objawia się zasinieniem dolnej części ciała oraz głowy.
Charakterystyczny jest brak symptomów na przykład na palcach u rąk. U chorych z dużym przetrwałym przewodem tętniczym dochodzi do rozwoju postępującej choroby naczyń płucnych i wystąpienia zbyt wysokiego ciśnienia w prawej komorze serca. W chwili, gdy ciśnienie z płuc przewyższa ciśnienie w aorcie następuje zapaść krążeniowa.
4. Rozpoznanie i leczenie sinicy
Najważniejsze w zdiagnozowaniu sinicy jest wykonanie badań krwi. W przypadku sinicy powinniśmy:
- wychodzić na dwór, dotlenić się,
- zażywać preparaty rozszerzające oskrzela,
- przy nieżytach oskrzeli stosować wykrztuśne leki,
- rzucić palenie papierosów.
- ograniczyć wysiłek fizyczny,
- zażywać leki na poprawę pracy układu krwionośnego,
- wykonywać regularne badania kontrolne.
Przy sinicy każdego rodzaju wymagana jest opieka lekarska. Pacjenci cierpiący na sinicę przewlekłą wiedzą jak postępować, aby złagodzić objawy. W przypadku sinicy ostrej konieczna jest szybka pomoc lekarska.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.