Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

SIBO - rzadka choroba jelit. Przyczyny i objawy

Nazwa SIBO brzmi enigmatycznie. Choroba jest nieznana. Tymczasem jej dolegliwości mogą poważnie uprzykrzać życie. Osoby cierpiące z powodu tego schorzenia doświadczają szeregu nieprzyjemnych i poważnych objawów.

Zobacz film: "Objawy raka jelita cienkiego"

1. Co to jest SIBO?

Zespół SIBO to innymi słowy zespół rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego. Choroba określana jest również mianem zespołu rozrostu bakteryjnego, dysbakteriozy górnego odcinka przewodu lub zespołu ślepej pętli.

Ta choroba układu pokarmowego objawia się przewlekłą biegunką oraz niedokrwistością megaloblastyczna powodowaną przez niedobory witaminy B12 lub kwasu foliowego we krwi. U podłoża SIBO leży nadmiar bakterii w jelicie cienkim. Dotyczy to bakterii, które powinny bytować w jelicie grubym. Naturalne machanizmy ich ograniczania nie funkcjonują w tej sytuacji prawidłowo.

2. Objawy SIBO

Najczęściej zwracającym uwagę objawem jest przewlekła biegunka, powodowana nieprawidłową florą bakteryjną jelit.

Pojawiają się również nieprzyjemne dolegliwości w jamie ustnej, jak pieczenie języka czy utrata zmysłu smaku. Może wystąpić nieuzasadnione chudnięcie, nudności, mdłości, zaburzenia trawienia, zmęczenie, zaburzenia neurologiczne, jak np. drętwienie rąk i stóp, a nawet zaburzenia psychiczne. Osłabiony organizm zaczyna również odczuwać problemy ze strony układu odpornościowego.

Chorzy skarżą się również na gazy i wzdęcia. Organizm osłabiony biegunkami cierpi z powodu niedoborów witamin A i D, które należą do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Niedobory skutkują zaburzeniami widzenia, zmianami skórnymi, a nawet osłabieniem kości i w konsekwencji osteoporozą.

Ponadto rozwija się anemia powodowana niedoborami witaminy B12, nadmiernie wchłanianej przez nieprawidłowo pracujące jelita.

3. Przyczyny SIBO

SIBO może być powodowane wydzielaniem przez żołądek kwasu, który przemieszcza się wraz z pokarmem do jelit. Inną przyczyną jest wydzielanie przez trzustkę enzymów do dwunastnicy.

SIBO może mieć również za podłoże ciągły ruch robaczkowy jelit. Zdarza się również, że u podstaw leży zastawka między jelitem cienkim a grubym. Jeżeli na tych płaszczyznach są nieprawidłowości, flora bakteryjna z jelita grubego może zasiedlić jelito cienkie, a w niektórych sytuacjach może wyjść nawet poza układ pokarmowy. Powoduje to trudne do zwalczenia infekcje.

4. Rozpoznanie i leczenie choroby

W diagnostyce niezbędne jest wyeliminowanie innych ewentualnych przyczyn. Następnie niezbędne jest badanie układu pokarmowego, badanie krwi oraz badanie kału.

W terapii niezbędny jest dobór antybiotyków i kontynuowanie leczenia, w razie nawrotu objawów, co zdarza się stosunkowo często. Ponadto, należy wdrożyć leczenie objawowe, łagodzące dokuczliwe biegunki i ich skutki. Poleca się suplementację witamin w celu zredukowania skutków niedoborów, zażywanie probiotyków korzystnie wpływających na florę bakteryjną układu pokarmowego oraz zdrową, lekkostrawną dietę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza