Trwa ładowanie...

Seria tabletek antykoncepcyjnych Symbella wycofana z obrotu. Ginekolog radzi, co powinny zrobić pacjentki

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju popularne tabletki antykoncepcyjne Symbella. GIF swoją decyzję uzasadnia tym, że produkt leczniczy nie spełnia wymagań specyfikacji określonych w dokumentacji produktu dla zawartości etynyloestradiolu uwolnionego w czasie 15 minut. Co to oznacza dla pacjentek, które kupiły wadliwe tabletki?

1. Tabletki antykoncepcyjne Symbella – wadliwa seria

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju tabletki antykoncepcyjne Symbella, 0,03 mg + 2 mg, tabletki powlekane:

Numer wadliwej serii: A3327, data ważności: 08.2020

Zobacz film: "Dojrzałe kobiety bagatelizują problem. Ginekolog o antykoncepcji"

Podmiot odpowiedzialny: Symphar Sp. z.o.o z siedzibą w Warszawie.

Produkt nie spełnia wymagań specyfikacji określonych w dokumentacji produktu dla zawartości etynyloestradiolu (syntetyczny estrogen) uwolnionego w czasie 15 minut.

2. Co zrobić z wadliwą serią leków?

Małgosia napisała do nas przez platformę dziejesie.wp.pl. Zaniepokoiły ją kwestie dotyczące bezpieczeństwa stosowania tabletek antykoncepcyjnych Symbella.

"Redakcjo! Biorę te tabletki antykoncepcyjne od dawna. Czy jestem w ciąży? Czy te tabletki mi szkodzą? Powinnam udać się do ginekologa po tabletkę wczesnoporonną? Nie wiem co robić" - pisze zaniepokojona czytelniczka.

Pacjentki mają wiele wątpliwości ze względu na to, że tabletki antykoncepcyjne mają zapobiegać zajściu w ciążę. Zapytaliśmy ginekolog Agnieszkę Antczak-Judycką, co powinny zrobić pacjentki, które przyjmują wadliwą serię leku.

- Przede wszystkim nie wpadać w panikę, jednak jak najszybciej skonsultować to ze swoim ginekologiem.

Czy stosowanie tabletek zagraża zdrowiu pacjentek?

- Podana wada nie zagraża zdrowiu i życiu pacjentek. GIF podał bardzo mało danych. Nie wiemy, czy stężenie hormonu było za niskie czy za wysokie – mówi ginekolog.

Czy tabletki są skuteczne?

- Tego nie wiemy, ale nie możemy wpadać w panikę. Najlepiej jest przyjmować tabletki, aby nie zaburzyć cyklu i udać się do lekarza. W tabletce jest też drugi hormon, który ma prawidłowe stężenie. Radzę jednak, aby do czasu konsultacji z lekarzem stosować dodatkową antykoncepcję: prezerwatywę lub wstrzemięźliwość - radzi Agnieszka Antczak-Judycka.

Po konsultacji z ginekologiem i zamianie tabletek na inne, pacjentki powinny oddać wadliwą serię tabletek antykoncepcyjnych do apteki. Nie dostaną jednak zwrotu poniesionych kosztów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Seria tabletek antykoncepcyjnych wycofana z obrotu
Seria tabletek antykoncepcyjnych wycofana z obrotu (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza