Trwa ładowanie...

Sepsa omal nie zabiła młodej dziennikarki. "Nigdy nie myśl: to tylko ból gardła"

Lauren Connelly, dziennikarka brytyjskiego “Metro”, omal nie straciła życia. Na łamach pisma, w którym pracuje, opowiedziała o błahym objawie, jaki dawała u niej sepsa. Gdyby nie szybka interwencja jej chłopaka, mogłaby już nie żyć.

spis treści

1. Ból gardła ostrzegał o sepsie

“Zaczęło się od bólu głowy, który tłumaczyłam sobie brakiem snu. Przez cały miesiąc pracowałam do późnych godzin nocnych, a potem jeszcze uczyłam się do egzaminów na studia na Uniwersytecie Central Lancashire. Marzyłam o karierze w dziedzinie nauk medycznych i opieki zdrowotnej. Chciałam połączyć wspieranie osób wrażliwych z moim zainteresowaniem naukami klinicznymi” - opowiada Lauren Connelly.

Kobieta przyznaje, że coraz częściej bolało ją gardło i miała stan podgorączkowy, ale ratowała się lekami z paracetamolem. Jednak objawy zaczęły się pogarszać.

“Było mi zimno, dygotałam i nie miałam apetytu. Pewnego dnia obudziłam się o 3 nad ranem z ogromnym bólem w gardle. Czułam się, jakbym połknęła szkło i miałam okropny, pulsujący ból pod szczęką. Środki przeciwbólowe już nie działały - przyznaje dziennikarka.

Dziewczyna obudziła swojego chłopaka Tony’ego i poprosiła, by zobaczył jej gardło. Było czerwone jak ogień. Mężczyzna zrobił jej gorącą herbatę i obiecał, że z samego rana umówi ją na wizytę u lekarza rodzinnego.

“Udało mi się z powrotem zasnąć, ale obudziłam się po chwili wręcz w agonii i zdecydowałam się zadzwonić na pogotowie” - przyznaje Lauren.

Kobieta dzwoniła tam dwukrotnie. Za pierwszym razem powiedziano jej, aby złagodziła ból pastylkami, a rano zadzwoniła do swojego lekarza. Niestety czuła się coraz gorzej, dlatego po raz kolejny zadzwoniła na numer alarmowy.

“Wtedy już umówiono mnie na wizytę w szpitalu Royal Preston za trzy godziny. Nie wytrzymałam do tego czasu, bo ścięło mnie z nóg do tego stopnia, że Tony natychmiast zawiózł mnie do szpitala” - dodaje dziennikarka.

Na miejscu lekarze wykonali jej szereg badań, zmierzyli ciśnienie i temperaturę, zrobili EKG.

Wyniki badań były jednoznaczne - to była sepsa.

2. Sepsa - objawy

U Lauren Connelly głównym objawem sepsy był ból gardła. Z czasem choroba ta wykańcza cały organizm dając wiele symptomów.

O sepsie może świadczyć:

 • temperatura ciała powyżej 38 stopni C.,
 • tachykardia, czyli przyspieszona praca serca powyżej 90 uderzeń na minutę,
 • tachypnoe - przyspieszony oddech powyżej 30/min,
 • bezdechy senne,
 • duże stężenie białych krwinek (leukocytów) we krwi >12 000/µl ,
 • podwyższony poziom prokalcytoniny, białka, które bierze udział w reakcjach zapalnych,
 • hiperglikemia (podwyższone stężenie glukozy we krwi),
 • wysokie CRP świadczące o toczącym się stanie zapalnym w organizmie.

Dziennikarka ostrzega, aby zwłaszcza w dobie światowej pandemii COVID-19 nie bagatelizować żadnych objawów zdrowotnych. Zwłaszcza, że koronawirus może prowadzić do sepsy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza