Trwa ładowanie...

Sen może mieć wpływ na męską płodność

Nowe badania sugerują, że zbyt krótki lub zbyt długi sen może wpływać na zdolność mężczyzny do posiadania dzieci.

„Najkorzystniejsze dla zdrowia jest przespanie od 7 do 8 godzin w nocy” - powiedział autorka badania Lauren Wise, profesor epidemiologii w Szkole Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Bostońskim.

Na podstawie badań 790 par naukowcy ustalili, że „za krótki i za długi czas spania - mniej niż 6 godzin oraz 9 lub więcej w ciągu nocy - wiązał się ze zmniejszonym prawdopodobieństwem ciąży" – powiedziała Wise.

W badaniu 8 godzin snu wykorzystano jako punkt odniesienia. Okazało się, że u mężczyzn, którzy spali mniej niż 6 lub więcej niż 9 godzin na dobę "prawdopodobieństwo poczęcia w danym miesiącu było o 42 proc. mniejsze" - dodała.

Ilość snu wpływa na płodność mężczyzny
Ilość snu wpływa na płodność mężczyzny (Shutterstock)

Powodem są najprawdopodobniej hormony. Specjaliści od płodności wiedzą, że testosteron jest niezbędny do reprodukcji, a większość dziennej dawki testosteronu uwalniania się u mężczyzn podczas snu. Całkowity czas snu, z kolei, jest związany z poziomem testosteronu, jak wykazało kilka innych badań.

Wszystkie pary w badaniu starały się o dziecko przez okres nie dłuższy niż sześć cykli miesiączkowych. Pary odpowiedziały na pytania na temat problemów ze snem.

Ci mężczyźni, którzy mieli problemy ze snem przez więcej niż połowę czasu trwania badania, mieli mniejsze szanse na zapłodnienie partnerki, niż ci, którzy nie mieli takich problemów.

Choć badanie wykazało tylko związek między snem i płodnością, „to nie udało się udowodnić związku przyczynowo-skutkowego" – powiedziała Wise.

ZOBACZ TAKŻE:

Jednak zależność między snem a płodnością mężczyzny utrzymała się nawet po uwzględnieniu wieku partnerów, wskaźników masy ciała, częstotliwości współżycia oraz innych czynników wpływających na płodność zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

"Jest możliwe, że krótki sen może przyczyniać się do niezdrowego stylu życia, zmniejszać libido i częstotliwość stosunków, ale staraliśmy się kontrolować wszystkie z tych czynników" - powiedziała.

"Jest bardzo mało danych o tym, jak sen mężczyzny może wpływać na płodność" - powiedział Dr. Peter Schlegel, zastępca dyrektora Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Rozrodu.

"Wiemy, że każda forma stresu może wpływać na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Badania te wyraźnie wskazują, że w przypadku mężczyzn, spanie od 7 do 9 godzin pomaga zoptymalizować ich płodność i ułatwia zapłodnienie partnerki".

9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność
9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność [9 zdjęć]

Dyskusja na temat konsekwencji trzymania przez mężczyzn laptopa na udach toczy się nieprzerwanie od

zobacz galerię

Na podstawie tego badania, lekarze konsultujący pary powinni mówić o tym, jak dużo snu potrzebuje mężczyzna. Jednak nie ma danych dotyczących zależności między snem a płodnością kobiety.

„Inne badania sugerują, że spożywanie większej ilości owoców i warzyw niż mięsa i tłuszczów wpływa pozytywnie na produkcję plemników” - powiedział Schlegel.

„Mężczyźni, którzy utrzymują odpowiednią wagę, mają zwykle również lepszą płodność”.

Wyniki były zaprezentowane w środę 19 października na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Rozrodu w Salt Lake City. Badania prezentowane na spotkaniach medycznych uważane są za wstępne, dopóki nie zostaną opublikowane w recenzowanym czasopiśmie medycznym.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza