Trwa ładowanie...

Selma Blair choruje na stwardnienie rozsiane. Poznaj objawy tej choroby.

Selma Blair to aktorka znana m.in. z filmów ''Szkoła uwodzenia'' czy ''Hellboy''. Kobieta podzieliła się z fanami informacją, że choruje na stwardnienie rozsiane. Co to za choroba i jak się objawia?

Zobacz film: "Ból w szyi okazał się poważną chorobą neurologiczną"

1. Niezdiagnozowane stwardnienie rozsiane

W pełnym emocji wpisie Selma przyznaje, że prawdopodobnie objawy stwardnienia rozsianego zaczęły się u niej już 15 lat temu. Aktorka została zdiagnozowana dopiero 16 sierpnia 2018 r. Jak sama przyznaje, od początku miała wsparcie wśród bliskich i znajomych z pracy.

Selma nie ukrywa swojej choroby. Ujawniła, że od pewnego czasu zachowuje się bardzo niezdarnie. Wpada na przedmioty, łatwo się przewraca, ma też problemy z zapamiętywaniem. Na swoim przykładzie chce pokazać, że niczym nie różni się od innych chorych na stwardnienie rozsiane, ale też przekonuje, że nie należy się poddawać.

2. Objawy stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane jest chorobą nieuleczalną, ale istnieją metody objawowego leczenia schorzenia. W przebiegu choroby dochodzi do uszkodzenia struktur układu nerwowego. Najwięcej zachorowań rozpoczyna się między 15. a 45. rokiem życia. Częściej dotyka kobiety, niż mężczyzn.

Objawy stwardnienia rozsianego pojawiają się ze strony układu nerwowego. Chory skarży się na zaburzenia czucia, zaburzenia równowagi, upośledzenie chodu i dolegliwości bólowe. Oprócz tego pojawia się też jednostronne zaburzenie ostrości wzroku, przewlekłe zmęczenie, drżenie mięśniowe, wzmożone napięcie mięśniowe i skurcze mięśniowe. Chory może też odczuwać zawroty głowy, problemy z pamięcią i koncentracją.

Charakterystycznym symptomem jest objaw Lhermitte'a, który polega na tym, że po przygięciu głowy do klatki piersiowej, chory doznaje uczucia , jakby przez jego ciało przechodził prąd elektryczny.

Objawy stwardnienia rozsianego są na tyle niespecyficzne, że często są ignorowane, przynajmniej we wczesnej postaci choroby. Zawroty głowy, problemy z koncentracją i pamięcią czy nawet niezdarność można łatwo wytłumaczyć i uznać za nieważne.

Selma Blair prawdopodobnie na stwardnienie rozsiane cierpi od 15 lat. Dopiero za namową przyjaciółki zdecydowała się poddać badaniom. Jak sama mówi, dzięki diagnozie czuje się spokojniejsza. W końcu wie, z czego wynikają jej problemy ze zdrowiem. Blair nie zamierza zwalniać tempa. Obecnie pracuje nad nowym serialem.

Aktorka apeluje do swoich fanów: ''Jeśli zauważysz, że rozrzucam po ulicy różne rzeczy, pomóż mi je pozbierać. Mi samej zajmie to cały dzień''.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza