Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Seks bez zobowiązań

Szybki numerek z nieznajomym teoretycznie właściwie nie istnieje. Może to być, niestety, zła wiadomość dla amatorów erotycznych przygód. Już jedna nocna igraszka z nieznajomym albo nieznajomą może skomplikować życie. Fizjologia i emocje idą bowiem w parze. Jak dowodzi amerykańska badaczka Gemma O’Brien, w momencie szczytowania, oprócz ośrodków odpowiadających za przyjemność, stymulowane są także te, dowodzące emocjami ludzkimi. W ten sposób nawet pierwszy udany stosunek może prowadzić do zakochania.

Zobacz film: "Jak często uprawiamy seks?"

spis treści
Seks bez zobowiązań
Seks bez zobowiązań

Osoby decydujące się na szybki numerek z nieznajomym kierują się potrzebą przeżycia niecodziennych doznań

zobacz galerię

1. Spotkania towarzyskie a seks

Patrząc na wszystko z naukowego punktu widzenia, za uczucie miłości odpowiedzialne są kontente bodźce stymulujące ośrodek nerwowy. Tymczasem, jednym z takich czynników jest właśnie orgazm. Dlatego w odniesieniu do tej teorii można powiedzieć, że seks bez zobowiązań nie istnieje. Chyba że pod pojęciem seksu bez zobowiązań rozumieć należy we współczesnych czasach seks bez sponsoringu.

Nawet jeżeli dochodzi do przypadkowego seksu z osobą nieznajomą, mózg pracuje na najwyższych obrotach, przez co wzmożone mogą być zarówno doznania fizyczne, jak i emocjonalne. Jednym słowem, nie da się kompletnie oddzielić seksu od miłości. Spotkania bez zobowiązań, wyłącznie dla seksu, to fikcja. Orgazm to kulminacyjny moment podniecenia, którego efektem u mężczyzny jest wytrysk, a u kobiety – skurcze pochwy. Adrenalina sięga najwyższego pułapu, co prowadzi do uczucia zaspokojenia przez drugą osobę.

Zdaniem wielu osób, satysfakcja z życia seksualnego w znacznym stopniu uwarunkowana jest feromonami. Są to substancje chemiczne, które sprawiają, że z jedną osobą mamy ochotę na dużo większe doświadczenia niż z inną. Jak twierdzi Gemma O'Brien, być może feromony są odpowiedzialne za to, że ochota na przelotne igraszki przeradza się nierzadko w prawdziwe uczucie. Dlatego warto starannie dobierać partnerów, nawet tych na jedną noc.

2. Zalety i wady seksu bez zobowiązań

Niektórych seks bez zobowiązań uskrzydla i satysfakcjonuje. Po okazjonalnym zbliżeniu z nieznajomą bądź nieznajomym czują się spełnieni, dowartościowani i pewni siebie. Spotkania towarzyskie bez zobowiązań pozwalają im eksperymentować z własną seksualnością. Jak dowodzą badania naukowe, wiele osób lubi przypadkowy seks, ale tylko nieliczni się do tego przyznają. W społeczeństwie ugruntowało się bowiem przekonanie, że stosunki bez zobowiązań to dowód erotomanii i perwersji graniczącej ze zwyrodnieniem.

Zdarza się, że osoby samotne, nieusatysfakcjonowane życiem erotycznym we własnym związku lub po prostu pragnące doświadczyć nowych przygód seksualnych, próbują seksu na jedną noc z kimś zupełnie obcym. Okazjonalny seks bez deklaracji, który miał przynieść spełnienie, może jednak odbić się psychicznie i wyniszczyć emocjonalnie.

Całonocna impreza zakończona spotkaniem kogoś nowego i lądowaniem w łóżku rzadko kiedy wspominana jest z sentymentem. Poza tym, seks bez zobowiązań rodzi niezdrowe relacje między osobami. Partnera seksualnego traktuje się wyłącznie jako obiekt, na którym można wyładować własny popęd seksualny i wzbierające pożądanie.

Jeśli już decydujesz się na okazjonalny seks bez zobowiązań, pamiętaj, że wymaga on bardzo dużej dawki rozsądku. Każde z partnerów powinno być zabezpieczone. Mężczyzna powinien stosować prezerwatywy. Dobrze by było, gdyby kobieta również była chroniona antykoncepcyjnie. Odpowiedzialność za seks na jedną noc leży bowiem po obu stronach. Ostrożność należy też zachować przy spożywaniu alkoholu. Niefajnie jest budzić się następnego dnia z potężnym kacem alkoholowym i moralnym. Seks bez granic bywa często niebezpieczny i zdradziecki. Wystarczy, że po kilku kieliszkach w szale namiętności kompletnie stracisz głowę i zapomnisz o zabezpieczeniu. Okazjonalne kontakty seksualne grożą ryzykiem „złapania” chorób wenerycznych czy wirusa HIV. Pamiętaj, by nigdy nie zapraszać nowo poznanej osoby do własnego mieszkania. Może to mieć przykre konsekwencje. Lepiej, gdy spotkania towarzyskie odbywają się na neutralnym gruncie.

Pójście do łóżka z kimś, kogo się nie kocha, tylko dla zaspokojenia fizycznego, to kwestia wyboru i hierarchii wartości. Pamiętaj jednak, że kiedy interesuje cię wyłącznie tzw. seks bez zobowiązań, poinformuj o tym drugą stronę. I to zanim wylądujecie pod kołdrą. Czułe słówka bez pokrycia i robienie złudnych nadziei to nie fair w stosunku do drugiej osoby.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Magdalena Boniuk
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza