Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Samotność wczesnym objawem choroby Alzheimera?

Jak wykazały najnowsze badania, delikatne uczucie samotności może ostrzegać o zbliżającej się chorobie Alzheimera u starszych ludzi.

Naukowcy odkryli, że zdrowi seniorzy z podwyższonym poziomem amyloidu w mózgu - fragmentu białka związanego z chorobą Alzheimera – częściej czują się samotni niż osoby z niższym poziomem amyloidu.

„Ludzie, którzy mają wysoki poziom amyloidu, czyli ci, którzy są naprawdę w grupie wysokiego ryzyka choroby Alzheimera – wykazują prawdopodobieństwo o 7,5 razy wyższe, że bywają bardziej samotni” - powiedział główny badacz dr Nancy Donovan, dyrektor Centrum Badań i Leczenia Alzheimera w Bostonie.

Samotność może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera
Samotność może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera (Shutterstock)

Badania już dawno wykazały, że ludzie, którzy pozostają aktywni społecznie są mniej narażeni na rozwój demencji.

Ale wyniki nowych badań sugerują, że związek ten może działać w drugą stronę, oraz że ludzie we wczesnych stadiach choroby Alzheimera mogą być bardziej skłonni do poczucia samotności i odizolowania od społeczeństwa.

„Ludzie, u których poziom amyloidu zaczyna się zwiększać, mogą gorzej funkcjonować pod względem postrzegania, rozumienia i reagowania na bodźce społeczne. Może to być wczesnym objawem zaburzeń umiejętności poznawczych" – powiedział Donovan.

ZOBACZ TAKŻE

Etapy choroby Alzheimera

Jeśli będzie więcej dowodów, lekarze będą mogli przeprowadzić więcej badań przesiewowych na temat choroby Alzheimera zwracając baczniejszą uwagę na zdrowie emocjonalne pacjentów.

Fragmenty w mózgu powstałe z lepkich białek amyloidowych są cechą charakterystyczną dla osób z chorobą Alzheimera i najczęstszą przyczyną otępienia. Płytki te tworzą się w przestrzeniach między komórkami nerwowymi mózgu u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Aby zbadać związek między samotnością w późnych lata życia a ryzykiem choroby Alzheimera, Donovan i jej współpracownicy zbadali 43 kobiet i 36 mężczyzn, o średni wieku 76 lat. Wszystkie osoby były zdrowe, bez oznak choroby Alzheimera lub otępienia.

Wczesne objawy choroby Alzheimera
Wczesne objawy choroby Alzheimera [7 zdjęć]

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera.

zobacz galerię

Naukowcy wykorzystali standardowe testy psychologiczne do pomiaru stopnia samotności każdej osoby oraz zbadali ilość białka amyloidu w mózgu. Badacze szczególnie skoncentrowali się na poziomach amyloidowych w korze mózgowej, czyli w część mózgu, która odgrywa kluczową rolę w pamięci, skupieniu uwagi i myśleniu.

Osoby z wysokim poziomem amyloidu w korze 7,5 razy częściej odczuwały samotność, były mniej aktywne społecznie i częściej cierpiały z powodu depresji lub lęku.

Jednak badanie nie dowodzi bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego.

Nie taka straszna starość
Nie taka straszna starość [4 zdjęcia]

W zachodniej kulturze starość jest czymś, co przeraża, z czym się walczy i co ciężko zaakceptować. Chcemy

zobacz galerię

Badanie zostało przeprowadzone w bardzo małej grupie osób starszych z Bostonu - miasta, w którym ludzie są na ogół lepiej wykształceni i mogą mieć lepsze kontakty w społeczeństwie i mieć większe panowanie nad swoimi emocjami.

Wyniki tych badań stanowią jednak nowe możliwości dla lekarzy i badaczy, którzy mogą teraz zwracać większą uwagę na wpływ samotności, apatii i zaburzeń nastroju na ryzyko choroby Alzheimera.

Wyniki nowych badań zostały opublikowane online 2 listopada w czasopiśmie „JAMA Psychiatry”.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza