Trwa ładowanie...

Salmex - charakterystyka, skład, wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności

Salmex jest preparatem wykorzystywanym w systematycznym leczeniu astmy oskrzelowej oraz objawowym leczeniu obturacyjnej choroby płuc. W składzie tego leku znaleźć możemy dwie substancje czynne: salmeterol oraz propionian flutykazonu. Działanie leku polega na rozszerzaniu mięśni gładkich oskrzeli, redukowaniu obrzęków oraz łagodzeniu podrażnień płucnych. Preparatu leczniczego Salmex nie powinni stosować pacjenci z nadwrażliwością na którąkolwiek z substancji czynnych preparatu.

Zobacz film: "Astma [Wirtualna Poradnia]"

spis treści

1. Charakterystyka i skład leku Salmex

Salmex najczęściej przepisywany jest pacjentom, którzy borykają się z zaburzeniami oddychania w przebiegu astmy oskrzelowej lub obturacyjnej choroby płuc.

Salmex jest preparatem złożonym, a w jego składzie występują dwie substancje czynne: salmeterol i propionian flutykazonu. Salmeterol jest organicznym związkiem chemicznym, a zarazem długo działającym lekiem rozszerzającym oskrzela. Ułatwia on przepływ powietrza do płuc i z płuc oraz, a także umożliwia rozszerzenie dróg oddechowych.

Propionian flutykazonu jest syntetycznym kortykosteroidem o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwalergicznym. Substancja ta zmniejsza obrzęki i łagodzi podrażnienia płuc. Preparat leczniczy przeznaczony jest do stosowania wziewnego u pacjentów dorosłych oraz dzieci powyżej czwartego roku życia.

W sprzedaży dostępne są następujące warianty leku Salmex:

  • Salmex,(100 μg + 50 μg)/dawkę inhalacyjną, proszek do inhalacji – w pojedynczej dawce leku występuje 100 mikrogramów flutykazonu propionianu, a także 50 mikrogramów salmetrolu.
  • Salmex,(250 μg + 50 μg)/dawkę inhalacyjną, proszek do inhalacji – w jednej dawce leku znajdziemy 250 mikrogramów flutykazonu propionianu, a także 50 mikrogramów salmetrolu.
  • Salmex, (500 μg + 50 μg)/dawkę inhalacyjną, proszek do inhalacji – pojedyncza dawka leku zawiera w swoim składzie 500 mikrogramów flutykazonu propionianu, a także 50 mikrogramów salmetrolu.

Zobacz także:

2. Wskazania do stosowania leku Salmex

Salmex jest to lek stosowany u pacjentów, którzy wymagają systematycznego leczenia astmy oskrzelowej. Wskazaniem do stosowania preparatu Salmex jest również objawowe leczenie obturacyjnej choroby płuc. Lek powinien być stosowany regularnie, celem zapewnienia prawidłowej kontroli astmy lub obturacyjnej choroby płuc.

3. Działania niepożądane

Stosowanie leku Salmex może powodować u niektórych osób działania niepożądane. Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi tego preparatu są:

Wśród innych, rzadko występujących działań niepożądanych warto wymienić również: uczucie niepokoju, problemy z oddychaniem po zastosowaniu preparatu, zwiększenie masy ciała, zespół Cushinga, nerwowość.

4. Przeciwwskazania do stosowania leku Salmex

Przeciwwskazaniami do stosowania leku Salmex jest nadwrażliwość na którąś z substancji czynnych preparatu. Substancjami czynnymi występującymi w preparacie Salmex są: salmeterol i propionian flutykazonu. Wśród innych przeciwwskazań warto wymienić również uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu.

Lek nie powinien być stosowany w przypadku wystąpienia nagłych napadów duszności czy świstów, które są jednym z objawów wyżej wymienionych chorób. Nagłe napady duszności czy świsty w drogach oddechowych wymagają zastosowania szybko działającego preparatu, który rozszerza oskrzela.

Zobacz także:

5. Środki ostrożności

Szczególną ostrożność przed zastosowaniem leku Salmex, powinni zachować pacjenci borykający się z nadczynnością tarczycy, chorobami serca, cukrzycą, niskim poziomem potasu w organizmie, gruźlicą, nietolerancjami pokarmowymi. Osoby przyjmujące leki z grupy beta-adrenolityków, leki przeciwwirusowe, leki przeciwgrzybicze, kortykosteroidy (stosowane zarówno dosutnie jak i dożylnie) powinny skonsultować się z lekarzem.

Kobiety ciężarne, a także karmiące piersią przed zastosowaniem środka farmaceutycznego Salmex, również powinny skonsultować się ze specjalistą.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza