Trwa ładowanie...

Rzadkie miesiączki

Rzadkie miesiączki, występujące co 35 dni i rzadziej, to z łaciny oligomenorrhoea. Taka nieregularna miesiączka może kobiecie poważnie utrudniać życie, ale nie to jest największym problemem. Zaburzenia miesiączkowania w części przypadków mogą oznaczać tylko pewne wahania hormonalne, ale w innych są skutkiem poważnych schorzeń. Jeśli więc miesiączka spóźnia się dość często, należy zgłosić się do lekarza na odpowiednie badania, wykluczające poważne choroby.

1. Rzadkie miesiączki a wiek

Oligomenorrhoea, czyli miesiączka występująca rzadziej niż co 35 dni, najczęściej ma związek z wahaniami hormonalnymi wywołanymi dojrzewaniem. Nie oznacza więc zwykle nic groźnego u dziewczynek, które dopiero zaczynają miesiączkować. Taka opóźniona miesiączka zdarza się też u niektórych kobiet w okresie perimenopauzy – to także nie jest powód do niepokoju.

Rzadkie miesiączki od czasu do czasu mogą zdarzyć się zupełnie zdrowym kobietom po okresie dojrzewania, a przed menopauzą. Leczenie w takich wypadkach nie jest konieczne. Jeśli jednak kobieta chciałaby mieć regularny okres, może zacząć terapię hormonalną po konsultacji ze swoim ginekologiem.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

2. Przyczyny zaburzeń miesiączkowania

Jeśli rzadka miesiączka nie jest spowodowana wiekiem, a utrzymuje się dłuższy czas, to takie zaburzenie miesiączkowaniamoże być spowodowane schorzeniami, takimi jak:

 • zespół policystycznych jajników (PCOS),
 • choroby tarczycy,
 • zaburzenia przysadki,
 • nadczynność tarczycy,
 • nowotwór przysadki mózgowej wydzielający prolaktynę.

Rzadkie miesiączki, skąpe krwawienia lub brak miesiączki pojawiają się także u kobiet, u których po wyłyżeczkowaniu jamy macicy pojawiły się zrosty. Przypominają one blizny, które po uszkodzeniu śluzówki powodują nieprawidłowości w funkcjonowaniu macicy.

Miesiączka może ustać podczas stosowania:

 • chemioterapii,
 • radioterapii,
 • sterydów anabolicznych.

3. Miesiączka a odżywianie

Niestety, zdarza się, że kobiety same sobie „fundują” zaburzenia miesiączkowania, a nawet zupełny zanik miesiączki. Oligomenorrhoea może się pojawić u kobiet, które intensywnie ćwiczą, chudną lub stosują bardzo restrykcyjne diety odchudzające. Wiąże się to z brakiem składników odżywczych i brakiem równowagi hormonalnej. Miesiączka zanika także u niektórych kobiet cierpiących na anemię, anoreksję lub bulimię. Regularne miesiączkowanie zależy też w dużej mierze od stanu psychicznego kobiety. Jeśli doznaje ona ciągłych stresów, napięcie emocjonalne również może przyczyniać się do rozregulowania cyklu menstruacyjnego.

Najczęściej nieregularne i rzadkie miesiączki są wywołane zespołem jajników policystycznych, dlatego jeśli pojawią się zaburzenia miesiączkowania, robi się badania krwi na poziom hormonów i USG. Dzięki tym testom można stwierdzić, czy przyczyną jest PCOS. Jeśli nie stwierdza się tego zaburzenia, można robić dalsze badania diagnostyczne.

Jeśli okres pomiędzy następującymi po sobie krwawieniami jest dłuższy niż 35 dni, lecz krótszy niż trzy miesiące, wówczas można mówić o zbyt rzadkich miesiączkach. Gdy za przyczynę zbyt rzadkich miesiączek nie zostaną uznane żadne zmiany organiczne, wtedy za przedłużony cykl miesiączkowy mogą odpowiadać przeciążenia psychiczne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Skąpe miesiączki
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza