Trwa ładowanie...

Ryzyko zawału serca i udaru mózgu zależy od grupy krwi?

Osoby mające grupę krwi inną niż 0 mogą być nieco bardziej narażone na wystąpienie zdarzeń sercowo-naczyniowych – twierdzą holenderscy naukowcy. Czy obserwacja ta przełoży się na wytyczne stosowane w prewencji chorób serca?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Wcześniejsze badania wskazywały, że najbardziej zagrożone chorobami układu krążenia są osoby z grupą krwi AB – ryzyko było u nich o 23 proc. wyższe niż w populacji ogólnej.

1. Nowe badania

Najnowsza analiza objęła niemal 1,3 mln osób, z których 510 tys. miało grupę krwi 0, a 770 tys. pozostałe grupy układu AB0.

W okresie obserwacji zawał serca wystąpił u 1,5 proc. uczestników z grupami A, B i AB oraz u 1,4 proc. osób z grupą 0.

Jakiekolwiek zdarzenie sercowo-naczyniowe pojawiło się u 2,5 proc. posiadaczy "niezerowych" grup krwi i u 2,4 proc. badanych mających grupę 0. Nie stwierdzono jednak różnic w częstości zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Grupa krwi powinna zostać uznana za jeden z czynników ryzyka chorób układu krążenia, obok wieku, płci, poziomu cholesterolu i ciśnienia tętniczego – uważa dr Tessa Kole z University Medical Center Groningen, główna autorka. – W praktyce mogłoby to oznaczać – przykładowo – niższe docelowe wartości stężenia LDL (do których dąży się w prewencji pierwotnej i wtórnej) u osób z bardziej "ryzykownymi" grupami krwi – wyjaśnia dr Kole.

Z kolei dr Mike Knapton z British Heart Foundation jest zdania, że wyniki holenderskiego badania nie będą mieć większego wpływu na wytyczne dotyczące szacowania stopnia ryzyka sercowo-naczyniowego, a osoby z grupą krwi 0 nie powinny czuć się w najmniejszym stopniu zwolnione z dbania o redukcję wpływu modyfikowalnych czynników ryzyka, takich jak niewłaściwa dieta, otyłość, mała aktywność fizyczna, palenie tytoniu, nadciśnienie, cukrzyca i podwyższony poziom cholesterolu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza