Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Ruszył proces dr Katarzyny Pikulskiej przeciwko TVP. Twarz protestu rezydentów domaga się przeprosin

"W tym procesie chodzi tylko o prawdę i głośne powiedzenie słowa przepraszam" - podkreślała Katarzyna Pikulska tuż po wyjściu z sądu. Dziś odbyła się pierwsza rozprawa. Lekarka domaga się od TVP przeprosin w głównym wydaniu Wiadomości. Sprawa dotyczy materiału, w którym zaatakowano lekarkę, wykorzystując nieprawdziwe informacje na jej temat.

Zobacz film: "Tak pracują polscy lekarze. Podają sobie kroplówki, żeby wytrzymać dyżur"

1. Lekarka wytoczyła TVP proces o ochronę dóbr osobistych

Dr Katarzyna Pikulska występowała dziś na sali sądowej w koszulce z hasłem "Protest głodowy. Medyk". Jednym ze świadków był Ziemowit Kossakowski - współautor materiału, którego dotyczy proces. Były dziennikarz TVP twierdzi, że wykorzystano go jako narzędzie do ataku na rezydentów.

10 zdobyczy medycyny, o których powinieneś wiedzieć
10 zdobyczy medycyny, o których powinieneś wiedzieć [11 zdjęć]

Wychowanie to sprawa osobista. Ty znasz swoje dziecko najlepiej i robisz to, co jest dla niego dobre.

zobacz galerię

2. Sprawa jest w toku

Przed sądem dr Katarzynę Pikulską wspierali przyjaciele i młodzi lekarze, którzy pikietowali pod hasłem "Walka o godność polskich medyków". Lekarka nie chciała dziś rozmawiać z mediami. Tuż po rozprawie ograniczyła się tylko do oficjalnego komunikatu. Wyjaśniła w nim, że sprawa jest w toku i podziękowała za liczne wyrazy wsparcia, które otrzymuje od środowiska medycznego.

Po rozprawie dr Katarzyna Pikulska wygłosiła oświadczenie i podziękowała wszystkim za wsparcie.
Po rozprawie dr Katarzyna Pikulska wygłosiła oświadczenie i podziękowała wszystkim za wsparcie. (Agencja Forum)

- Chciałam podziękować Naczelnej Radzie Lekarskiej, która nie tylko finansuje ten proces, ale również traktuje tę sytuację jako podjęcie walki z tym, co się dzieje, z obrazą godności polskich medyków. To dotyczy nie tylko lekarzy, ale też pielęgniarek, ratowników, fizjoterapeutów. (...) Chcemy, żeby to się po prostu skończyło, żeby prawda ujrzała światło dzienne – mówiła po rozprawie dr Katarzyna Pikulska.

Warszawa 19.11.2019 r. Pikieta przed sądem pod hasłem – "Walczymy o Godność Polskich Medyków".
Warszawa 19.11.2019 r. Pikieta przed sądem pod hasłem – "Walczymy o Godność Polskich Medyków". (Agencja Forum)

Sprawa dotyczy materiału, który ukazał się w Wiadomościach 14 października 2017 r. Miał on dyskredytować protestujących w tym czasie rezydentów. Z materiału wynikało, że młodzi lekarze domagają się podwyżek, a tymczasem sami opływają w luksusie. Główną "bohaterką" była dr Katarzyna Pikulska. Dziennikarze wykorzystali m.in. prywatne zdjęcia lekarki z misji medycznej w Kurdystanie, pokazując je jako fotografie z egzotycznych wakacji.

Dziennikarze wykorzystali prywatne zdjęcia lekarki m.in. z misji medycznej.
Dziennikarze wykorzystali prywatne zdjęcia lekarki m.in. z misji medycznej. (FB/Katarzyna Pikulska)

- W tym procesie chodzi tylko o prawdę i głośne powiedzenie słowa "przepraszam", w taki sam sposób, w jaki ja i inni zostaliśmy obrażeni – podkreślała dr Pikulska.

Lekarka domaga się od TVP oficjalnych przeprosin wyemitowanych w głównym wydaniu Wiadomości oraz 30 tys. zł dla Fundacji "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej", z którą była na misji w Kurdystanie.

3. TVP chce oddalenia powództwa

Lekarka domaga się od TVP oficjalnych przeprosin w głównym wydaniu Wiadomości.
Lekarka domaga się od TVP oficjalnych przeprosin w głównym wydaniu Wiadomości. (Agencja Forum)

TVP wystąpiło o oddalenie w całości powództwa wniesionego przez zniesławioną rezydentkę. Prawniczka reprezentująca TVP podczas rozprawy dowodziła, że materiał dowodowy zaprezentowany przez pełnomocnika dr Pikulskiej jest "nieprzydatny dla sprawy naruszenia dóbr osobistych". To jednak nie zniechęciło młodej lekarki, która deklaruje dalszą walkę.

- My się nie poddamy. Nie ma mowy o ugodzie – zapewnia dr Pikulska.

Kolejna rozprawa odbędzie się 16 kwietnia o godz. 11:00.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza