Trwa ładowanie...

Rupafin – skład, dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania

Rupafin jest lekiem przeciwhistaminowym, zażywanym w celu łagodzenia objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz alergicznej wysypki skórnej. Sprzedawany jest w postaci syropu oraz tabletek. Wydawany jest wyłącznie na receptę. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest Rupafin?

Rupafin jest lekiem przeciwhistaminowym o działaniu przeciwalergicznym dostępnym wyłącznie na receptę. Jego substancją czynną jest rupatadyna. Preparat jest antagonistą histaminy o długim, selektywnym działaniu na obwodowe receptory H1. Ponadto metabolity rupatadyny, desloratadyna i jej hydroksylowany metabolit, utrzymują antyhistaminowe działanie, przez co wspierają działanie leku.

Zobacz film: "Wapno na alergię to mit"

Rupafin łagodzi objawy:

  • alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, takie jak kichanie, wydzielina z nosa, swędzenie oczu i nosa,
  • związane z pokrzywką (alergiczna wysypka skórna), takich jak swędzenie i miejscowe zaczerwienienie i obrzęk skóry.

Lek szybko wchłaniania się z przewodu pokarmowego, a substancja czynna jest niemal całkowicie metabolizowana i usuwana z organizmu z kałem i moczem w postaci metabolitów.

2. Skład leku Rupafin

Rupafin sprzedawany jest w dwóch postaciach:

  • jako tabletki Rupafin 10 mg w opakowaniach po 15 lub 30 sztuk,
  • jako Rupafin syrop (roztwór doustny) 1 mg/ml w butelkach o pojemności 120 ml.

Tabletki Rupafin 10 mg to okrągłe, jasnołososiowe tabletki, pakowane w blistry podzielone na dawki pojedyncze. Każda tabletka zawiera 10 mg rupatadyny (w postaci rupatadyny fumaranu).

Pozostałe składniki to: skrobia żelowana kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172), laktoza jednowodna i magnezu stearynian.

Jeden ml roztworu syropu Rupfin zawiera 1 mg rupatadyny w postaci fumaranu rupatadyny. Pozostałe składniki: glikol propylenowy, kwas cytrynowy bezwodny, disodu fosforan bezwodny, sacharyna sodowa, sacharoza, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), żółcień chinolinowa (E 104), aromat bananowy, woda oczyszczona.

Cena Rupafinu zależy od formy leku oraz wielkości opakowania w przypadku tabletek. Rupafin syrop kosztuje około 40 zł, zaś Rupafin tabletki: opakowanie 15 sztuk około 16 zł, zaś 30 sztuk – niecałe 30 zł.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Dawkowanie i stosowanie Rupafinu

Rupafin jest przeznaczony do stosowania u młodzieży (u dzieci powyżej 12. roku życia) oraz u dorosłych. Standardowa dawka leku to jedna tabletka (10 mg rupatadyny) przyjmowana raz na dobę, z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Tabletkę należy połknąć, popijając odpowiednią ilością płynu, najlepiej wody. Rupafinu nie należy przyjmować jednocześnie z sokiem grejpfrutowym, ponieważ może to spowodować zwiększenie stężenia leku.

W przypadku stosowania leku Rupafin w postaci roztworu doustnego, dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Najczęściej lek w tej postaci stosuje się u dzieci w wieku od 2 do 11 lat.

Zalecana dawka zależy od masy ciała pacjenta i wynosi:

  • przy masie ciała większej lub równa 25 kg - 5 mg leku (5 ml roztworu) raz na dobę;
  • przy masie ciała z przedziału 10-25 kg - 2,5 mg leku (2,5 ml roztworu) raz na dobę.

Jeśli pacjent pominął dawkę leku, powinien przyjąć ją tak szybko, jak to możliwe, po czym kontynuować leczenie zgodnie z zalecanym schematem dawkowania. Co ważne, w celu uzupełnienia pominiętej dawki nie należy stosować dawki podwójnej.

4. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Leku Rupafin nie należy przyjmować, jeśli pacjent ma uczulenie na rupatadynę lub jakikolwiek pozostały składnik bądź nie toleruje niektórych cukrów. Lek w postaci tabletek nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 12. roku życia. U dzieci w wieku od 2 do 11 lat stosuje się rupatydynę w syropie.

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy poinformować lekarza, jeśli występuje niewydolność nerek lub wątroby, małe stężenie potasu, nieprawidłowy zapis pracy serca, pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.

W przypadku zażywania leku po raz pierwszy, przed prowadzeniem pojazdu lub obsługiwaniem maszyn, należy obserwować reakcję organizmu i zachować ostrożność.

5. Działania niepożądane

Rupafin, jak każdy lek, może wywołać działania niepożądane. Często pojawia się:

Rzadsze skutki uboczne stosowania Rupafinu zawiera ulotka dołączona do leku. Pomimo możliwych skutków ubocznych lek ma dobrą opinię. Według pacjentów preparat działa szybko i jest skuteczny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza