Trwa ładowanie...

Rozwój zawodowy

Rozwój zawodowy pełni ważną rolę w życiu człowieka. Jest to proces długotrwały i często składa się z różnych etapów. Nasuwa się pytanie, jak możemy odpowiednio utorować rozwój kariery, ustalić cele zawodowe, które kompetencje rozwijać, aby być usatysfakcjonowanym tym, co osiągamy w pracy. Warto pamiętać, że rozwój pracownika to wielka korzyść nie tylko dla pracodawcy i przedsiębiorstwa, ale także źródło samorealizacji. Jak planować ścieżkę kariery?

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

spis treści

1. Jak zadbać o własny rozwój zawodowy?

  • Krok 1.

Pamiętaj, że każdy może mieć inne oczekiwania wobec ścieżek rozwoju zawodowego. Ważne jest określenie swoich własnych potrzeb i celów. Inna osoba na takim samym stanowisku może mieć całkiem inne aspiracje zawodowe. Na początku spróbuj określić, jakie są twoje słabe i mocne strony, jakie posiadasz zdolności, zainteresowania i cechy charakteru. Te informacje są cennymi wskazówkami, w jakim kierunku powinna podążać kariera zawodowa.

  • Krok 2.

Określ, w jakim punkcie znajduje się twoja dotychczasowa ścieżka zawodowa, zastanów się, jakie są twoje obecne osiągnięcia i jakie zdolności zostały rozwinięte. Teraz pomyśl, w jakim punkcie mógłbyś być, gdybyś wykorzystał cały swój potencjał, wszystkie szanse, gdyby nie ominęły cię możliwe awanse. Jakich cech i zdolności potrzebuje przedsiębiorstwo, dla którego pracujesz? Czy rozwój pracownika pozwoli na szybsze osiągnięcie sukcesu?

  • Krok 3.

Zapisz kilka najważniejszych celów krótkoterminowych, do których chcesz dążyć. Pamiętaj, że cele zawodowe muszą być możliwe do spełnienia. Określ jak najwięcej szczegółów, dokładne liczby, czas, rezultaty. Jeśli jesteś np. sprzedawcą, określ, jakie ilości produktów chcesz sprzedać w przyszłym miesiącu. Poza tym pomyśl, jakie działania przybliżą cię do tego celu. Czy masz jakieś ciekawe pomysły? Nad jakimi zdolnościami musisz popracować? Jakie kursy lub warsztaty mogłyby ci pomóc w rozwijaniu koniecznych umiejętności?

  • Krok 4.

Powinieneś mieć także cele długoterminowe, dlatego zastanów się, w jakim punkcie powinna się znaleźć twoja kariera zawodowa za 5 czy za 10 lat. Co chciałbyś wtedy robić, jakie kwalifikacje zdobyć? Czy chcesz nadal pracować w tej samej branży? Ile chciałbyś zarabiać? Jeśli już określisz długoterminowe dążenia, zastanów się, co musisz zrobić, by się w tym określonym punkcie znaleźć. Czy musisz zmienić pracę? Zaoszczędzić pieniądze na inwestycję? Ile pieniędzy musisz wydać na dalszą edukację? A może musisz zdobyć konkretny certyfikat?

  • Krok 5.

Do tej pory określiłeś, jakie umiejętności posiadasz, jakie są twoje cele zawodowe, zatem nadszedł czas na działanie. Cały czas myśl o tym, co może cię zbliżyć do dotarcia do celu, jakie postępy już masz za sobą. Pamiętaj także, że możesz systematycznie modyfikować swoje cele. Jeśli nawet wytrwała praca nie pozwoli ci dotrzeć do celu w wybranym terminie, przesuń ustaloną datę.

Rozwój pracownika zależy od wielu czynników. Jednym z nich są jego własne przekonania o roli zawodowej, wewnętrzna motywacja i umiejętność dążenia do wyznaczonych celów. Czasami należy poszukać wsparcia poza sobą – pomyśl, kto może ci pomóc w zmierzaniu do celu. Czy masz jakiegoś mentora? Z jakich dofinansowań możesz skorzystać, chcąc założyć własny biznes albo po prostu ukończyć drogi kurs? Z wszystkiego, co zbliża cię do upragnionej wizji, warto skorzystać.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza