Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Rozwój niemowlaka - 8 miesiąc

Rozwój niemowlaka w ósmym miesiącu to okres, kiedy twój maluszek osiąga już wprawę w pełzaniu wokół własnej osi i zaczyna powoli raczkować po podłodze. Musisz przygotować mieszkanie na atak małego odkrywcy. Zacznie się ściąganie wszystkiego, co popadnie, z niskich mebli. Niczego nie uda ci się przed nim ukryć. Kiedy rozpocznie energicznie raczkować, niestraszne mu będą żadne zakazy. Po osiągnięciu ósmego miesiąca życia aktywność ruchowa i rozwój fizyczny niemowlaka nabierają tempa. Jak w tym czasie rozwija się niemowlę?

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Prawidłowy rozwój niemowlaka

Rozwój dziecka to proces od urodzenia do osiągnięcia wieku młodzieńczego. Uwarunkowany jest działaniem różnorodnych czynników, wzajemnie ze sobą powiązanych. Oceniając rozwój dziecka, należy znać warunki, w jakich dziecko wzrasta i stan jego zdrowia w chwili urodzenia. Z pewnością należy wziąć pod uwagę dynamikę rozwoju pozostałych dzieci w rodzinie oraz indywidualny rozwój matki i ojca w dzieciństwie. Należy ocenić, jak rozwija się niemowlę. Aby nie przeoczyć nieprawidłowości w rozwoju dziecka, idź koniecznie na badanie do pediatry.

Rozwój ruchowy niemowlaka

Niemowlak ośmiomiesięczny siedzi bez oparcia samodzielnie przez kilka minut. Jeżeli trzymasz go za rączki, stoi, zginając jeszcze nogi w stawach biodrowych; ciągle jeszcze „sprężynuje” w tej pozycji. W pozycji na brzuchu potrafi już pełzać wokół własnej osi lub do przodu jak ślimak. Ponadto chwyta małe przedmioty, przeciwstawiając kciuk, ale wciąż jeszcze w tej samej płaszczyźnie, co reszta palców. Z leżenia na brzuchu próbuje siadać, zginając biodra i obracając tułów. Niemowlę potrafi sięgać skutecznie i kończyć swoje przedsięwzięcie uchwytem. Małe dziecko w domu oznacza, że musisz być czujna i nie spuszczać z oka swojej pociechy.

Rozwój intelektualny niemowlaka

W tym etapie rozwoju niemowlaka można zauważyć, iż potrafi rozpoznać zależność przyczynowo-skutkową. Świadomie wypuszcza przedmioty i obserwuje, jak spadają. Zaczyna go fascynować zabawa. Bardzo lubi powtarzać te same zabawy. W ósmym miesiącu prawidłowego rozwoju niemowlak coraz lepiej rozumie mowę i odróżnia ją od innych dźwięków. Malec może okazywać, że rozumie znaczenie zasłyszanych słów i zdań. Często „mówi” coś sam do siebie. Twoje dziecko potrafi już czytelnie wyrażać emocje: zadowolenie, przyjemność, podniecenie, zdziwienie.

Rozwój społeczny niemowlaka

Na tym etapie rozwoju dziecka uwydatnia się reakcja na obce osoby. Niemowlę doskonale odróżnia bliskie osoby od nieznajomych. Niektóre dzieci wydają się bardzo przestraszone w stosunku do obcych. W tym okresie dziecko może wyrażać lęk przed rozstaniem z matką, która musi wrócić do pracy. Twój szkrab potrzebuje zabawy, przytulania. Różnorodne zabawy sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi dziecka, również w sferze społecznej.

Rozwój niemowlaka w ósmym miesiącu to okres wzmożonej aktywności fizycznej. Twoje dziecko już niedługo zacznie samodzielnie siadać, chodzić. Wszystko zaczyna go interesować, zauważa obce osoby w bliskim otoczeniu. Ten etap rozwoju niemowlaka polega na zwracaniu na siebie uwagi dorosłego, pociągając go za ubrania lub w inny sposób.

ROZWÓJ NIEMOWLAKA

Zobacz także:​

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza