Trwa ładowanie...

Rozwój niemowlaka - 6 miesiąc

Szósty miesiąc życia niemowlaka to czas intensywnego rozwoju dziecka. W jego życiu następują duże zmiany. Zaczynają pojawiać się pierwsze ząbki, mama wprowadza nowe pokarmy do jadłospisu maluszka, dziecko zaczyna wydawać coraz więcej dźwięków, potrafi coraz lepiej komunikować się z otoczeniem. Troskliwe mamy dość często zadają sobie następujące pytania – jak rozwija się niemowlę, czy rozwój sześciomiesięcznego dziecka przebiega prawidłowo? Warto zwrócić uwagę, czy rozwój bobasa przebiega prawidłowo.

1. Rozwój ruchowy półrocznego niemowlęcia

Szósty miesiąc życia to czas wyrzynania się ząbków. Dziecko wówczas może stać się wyjątkowo marudne. W tym okresie życia w końcu zaobserwuje się naturalny kolor oczu dziecka. Niebieska barwa może się zmieniać, np. na brązową lub zieloną.

Sześciomiesięczne dziecko zazwyczaj potrafi już przekręcić się z brzuszka na plecy, a niektóre bobasy potrafią nawet, leżąc na pleckach, zmienić pozycję do leżenia na brzuszku. Dziecko już niedługo będzie samodzielnie się podnosić do pozycji siedzącej.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

W tym okresie najprawdopodobniej już opanowało umiejętność chwytania małych przedmiotów. Dziecko staje się bardziej energiczne, coraz więcej rusza się i jest bardzo chętne do poznawania świata i uczenia się nowych rzeczy.

2. Mentalny rozwój półrocznego niemowlaka

Nie mniej ważny niż rozwój fizyczny niemowlaka, jest rozwój umysłowy. Dziecko sześciomiesięczne zaczyna zdawać sobie sprawę, iż pomimo że nie nie widzi w danym momencie mamy i taty, to oni i tak istnieją. Dziecko zaczyna rozglądać się za rodzicami czy za swoimi zabawkami.

Maluszek w tym okresie życia zaczyna głośno protestować, gdy zostanie mu zabrana zabawka, którą trzymał w rączce. Bobas staje się coraz bardziej niezależny i zaczyna sobie zdawać z tego sprawę.

Półroczne dziecko w sposób świadomy reaguje uśmiechem na uśmiech mamy, domaga się jej obecności i dotyku. W tym czasie ważne jest częste przebywanie z dzieckiem, mówienie do niego i bawienie się z nim.

3. Społeczny rozwój dziecka w szóstym miesiącu życia

Dziecko może czuć się niepewnie przy obcych ludziach i zacząć marudzić czy płakać w sytuacjach, gdy ich spotyka. Niektóre dzieci jednak nie boją się obcych i są ich bardzo ciekawe. Sześciomiesięczny maluszek zaczyna coraz częściej się śmiać. Pewne frazy, dźwięki i miny rozśmieszają go. Umiejętność mówienia także rozwija się – dziecko powinno już potrafić wymawiać grupy spółgłosek i samogłosek. Jest to tzw. gaworzenie niemowlaka.

Dziecko w tym miesiącu życia jest gotowe na pokarm inny niż mleko matki czy sztuczne mleko. Dla takiego dziecka idealne są np. zmiksowane owoce i warzywa. Sześciomiesięczny bobas najczęściej przesypia dziesięć godzin w nocy, lecz także potrzebuje około trzech godzin drzemki w ciągu dnia. Średnio taki maluch potrzebuje od jedenastu do piętnastu godzin snu dziennie.

Rodzice muszą pamiętać, że rozwój niemowlaka jest kwestią indywidualną. Każde dziecko ma własne tempo rozwoju. Jeśli mamy jakieś wątpliwości odnośnie do prawidłowego rozwoju niemowlaka, należy skonsultować je z lekarzem pediatrą.

ROZWÓJ NIEMOWLAKA

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza