Trwa ładowanie...

Rozprzestrzenianie się raka piersi może być zatrzymane przez już istniejący lek

Grupy leków już zatwierdzone do leczenia raka piersi mogą mieć również potencjał, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się trudnego do leczenia, potrójnie negatywnego raka piersi, jak wskazują nowe badania.

1. Różne typy raka piersi

Naukowcy odkryli, że inhibitory CDK 4/6 zmniejszają rozprzestrzenianie się potrójnie negatywnego raka piersi w różnych modelach. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications” pokazuje, że leki, które blokują szlak enzymu CDK 4/6 – znanego też jako inhibitor CDK 4/6 - zapobiegają przerzutom tego specyficznego nowotworu piersi.

Potrójnie negatywny rodzaj raka jest diagnozowany u ok. od 10 proc. do 15 proc. chorych. Charakterystyczny dla tego typu nowotworu jest brak receptorów estrogenowych, progestagenowych i obecność receptora HER2 na powierzchni. Jest to bardziej agresywna postać raka.

Najczęstszą postacią raka jest jednak ten z zawartością receptorów estrogenowych (rak ER-dodatni). Gdy te receptory odbierają sygnały hormonalne, mogą wspierać wzrost komórek rakowych. Na szczęście, istnieje szereg terapii hormonalnych i innych leków, które mogą równocześnie kierować estrogenami, progesteronem i receptorami HER2, w celu leczenia raka piersi. Inhibitory CDK 4-6 również należą do tej kategorii.

Potrójnie negatywny rak piersi to wyjątkowo agresywny i trudny do leczenia nowotwór
Potrójnie negatywny rak piersi to wyjątkowo agresywny i trudny do leczenia nowotwór

Teraz, współautor badania dr Matthew Goetz, lider Programu Badań nad Nowotworami Kobiet w Klinice Mayo w Rochesterze i jego współpracownicy sugerują, że inhibitory CDK 4/6 mogą być również skuteczne w leczeniu potrójnie ujemnego raka piersi.

2. Inhibitory CDK 4/6 zmniejszonają ilość przerzutów potrójnie negatywnego raka piersi

Potrójnie negatywny rak piersi nie reaguje na terapie ukierunkowane na receptory hormonalne, co sprawia, że trudniej jest go leczyć. Jednak według dr Goetza i współpracowników, wcześniejsze badania wykazały, że inhibitory CDK 4-6 są skuteczne w zmniejszeniu wzrostu komórek nowotworowych w przypadku tego typu nowotworu.

Choć nowe badania potwierdziły te ustalenia, zespół odkrył dodatkowo, że inhibitory CDK 4/6 mogą być skuteczne w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych do innych obszarów ciała - czyli przerzutów raka tego typu.

Zobacz także

Badacze doszli do ich ustalenia przez badanie inhibitorów CDK 4/6 w szeregu modeli potrójnie negatywnego raka piersi, w tym w "heteroprzeszczepach pochodzących od pacjentów", które polegają na tym, że myszom z niedoborem immunologicznym wszczepiono tkanki ludzkiego nowotworu.

Zespół stwierdził, że, podczas gdy inhibitory CDK 4/6 nie zahamowały wzrostu komórek raka, leki te znacząco zmniejszyły rozprzestrzenianie się nowotworu do narządów odległych od pierwotnego ogniska choroby. Według naukowców, wyniki badań wskazują na to, że inhibitory CDK 4/6 może być korzystne dla pacjentów z potrójnie ujemnym rakiem piersi.

"Odkrycia te mogą stanowić nową metodę zapobiegania przerzutom raka piersi. Klinika Mayo chce teraz opracować nowe badania, które skupią się na roli inhibitorów CDK 4/6 oraz ich potencjale w hamowaniu przerzutów u kobiet z potrójnie negatywnym rakiem piersi, które są narażone na największe ryzyko " - mówi dr Matthew Goetz.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza