Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Rozmiary prezerwatyw – jakie są i jak je dobierać?

Rozmiary prezerwatyw mają znaczenie, ponieważ tylko kiedy kondomy są dobrze dopasowane, stają się skuteczną, a i niekrępującą formą antykoncepcji. Chronią przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale pozwalają także cieszyć się intensywnością doznań. Jakie są rozmiary prezerwatyw? Który wybrać, by kondom idealnie przylegał do członka?

Zobacz film: "Czy prezerwatywy są skuteczne?"

spis treści

1. Jakie są rozmiary prezerwatyw?

Rozmiary prezerwatyw odpowiadają długości oraz obwodowi członka podczas wzwodu. Są bardzo różne, co umożliwia idealne dopasowanie do penisa. To warunek konieczny, by kondom był skuteczny i komfortowy w użytkowaniu.

Większość prezerwatyw dostępnych w sklepach posiada uniwersalną rozmiarówkę. Poza standardowymi prezerwatywami można także zakupić kondomy, które są odpowiednie dla mężczyzn z większym lub mniejszym penisem.

W zależności od rynku zbytu prezerwatywy produkuje się w trzech podstawowych rozmiarach:

 • L (afrykański), przeznaczone na penisy, których długość wynosi 18 - 20 cm. To największe prezerwatywy,
 • M. Prezerwatywy rozmiar M to rozmiar europejski. Standardowa prezerwatywa przewidziana została na członek o średniej długości około 14 cm podczas wzwodu,
 • S (azjatycki), przeznaczony dla członków o długości do 12,5 cm do 14 cm we wzwodzie. To najmniejsze prezerwatywy.

W obrębie każdej grupy pojawiają się kondomy dłuższe i nieco szersze niż standardowe (XL, XXL, Extra Large), ale i mniejsze (Fit, Close Fit).

Dobierając rozmiar prezerwatywy należy również wziąć pod uwagę obwód członka podczas wzwodu (ten jest podany w centymetrach, a średnica prezerwatywy w milimetrach). I tak:

 • obwód członka od 9,5 do 10 cm odpowiednia jest prezerwatywa o średnicy 47 mm,
 • od 10 do 11 cm - prezerwatywa o średnicy 49 mm,
 • od 11 do 11,5 cm – prezerwatywa o średnicy 53 mm,
 • od 11,5 do 12 cm – prezerwatywa o średnicy 56 mm,
 • od 12 do 13 cm - prezerwatywa o średnicy 60 mm,
 • od 13 do 14 cm – prezerwatywa o średnicy 64 mm,
 • od 14 do 15 cm – prezerwatywa o średnicy 69 mm.

Standardowa prezerwatywa ma 18 centymetrów długości i 52-56 milimetrów średnicy (średnica prezerwatywy może wahać się od 47 do 69 mm).

Zobacz także:

2. Jak dobrać rozmiar prezerwatywy?

Ustalając rozmiar idealnej, doskonale dobranej prezerwatywy należy wziąć pod uwagę długość i średnicę penisa. W tym celu trzeba zmierzyć członek podczas wzwodu.

Ważne, by pamiętać, że doskonale dobrana prezerwatywa powinna być nieco dłuższa od długości samego penisa. To sprawi, że wydobywająca się z prącia podczas wytrysku sperma będzie mogła zgromadzić się w wolnej przestrzeni. Zmniejsza to ryzyko zsunięcia, a i pęknięcia kondoma.

3. Jak zmierzyć prącie?

Aby dobrać idealny rozmiar prezerwatywy, należy dokładnie zmierzyć penis. Jak to zrobić? Aby ustalić średnicę, wokół członka w pełnym wzwodzie, w najszerszym miejscu, należy owinąć centymetr krawiecki i odczytać wynik. Pomiar wykonuje się stojąc.

Aby zmierzyć długość, należy podczas wzwodu przyłożyć miarkę krawiecką od nasady prącia aż do ujścia cewki moczowej (czyli czubka żołędzia).

W sytuacji, gdy prącie jest zakrzywione, należy to uwzględnić w pomiarze (mierzy się realną długość, a nie odcinek miedzy dwoma końcami).

4. Dlaczego rozmiar prezerwatywy ma znaczenie?

Rozmiar prezerwatywy ma znaczenie. Jego odpowiednie dobranie jest ważne nie tylko ze względu na komfort użytkowania, ale i skuteczność. Prezerwatywa to środek antykoncepcyjny, który ma zapobiec niechcianej ciąży, ale i chronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Aby prezerwatywa była wygodna i skuteczna, musi być dopasowana do wielkości członka. Zbyt mały kondom może uciskać na prącie, a podczas stosunku pęknąć. Z kolei za duża prezerwatywa będzie się zsuwać, a i może sprawia, że doznania odczuwane podczas stosunku są mniej intensywne.

Na rynku dostępne są kondomy o różnej wielkości, ale także kształtach, wyglądzie i innych walorach. Dzięki temu można dopasować prezerwatywę zarówno do wielkości członka, jak i potrzeb oraz oczekiwań obydwojga partnerów. Dostępne są:

 • prezerwatywy lateksowe, prezerwatywy bez lateksu,
 • prezerwatywy z wypustkami,
 • prezerwatywy przedłużające stosunek,
 • prezerwatywy nawilżane,
 • prezerwatywy z żelem chłodzącym lub rozgrzewającym,
 • prezerwatywy o różnych smakach i zapachach,
 • prezerwatywy o różnych kolorach i kształtach.

Ceny prezerwatyw wahają się od kilkudziesięciu groszy do kilkunastu złotych za sztukę. Prezerwatywy renomowanych marek kosztują z reguły po około 3 zł za sztukę (w zależności od wielkości opakowania).

Rozmiar prezerwatywy jest zależny od firmy, która je produkuje. Szczegółowe dane dotyczące rozmiaru można znaleźć na opakowaniu kondomów, ulotce dołączanej do opakowania prezerwatyw bądź w internecie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza