Trwa ładowanie...

Różeniec górski – charakterystyka, zastosowanie, właściwości, wytrzymałość fizyczna, stosowanie

Różeniec górski jest rośliną rosnącą w arktycznych rejonach Europy i Azji. Ma on wiele właściwości wspomagających organizm. Kiedy warto sięgnąć po rożeniec górski? Dlaczego preparaty zawierajace różeniec górski zyskują na popularności?

Zobacz film: "Zdrowotne właściwości popularnych chwastów [Specjalista radzi]"

spis treści

1. Różeniec górski – charakterystyka

Różeniec górski należy do grupy roślin z rodziny gruboszowatych. Jego liście są bardzo mięsiste i magazynują wodę. Jest to roślina występująca w miejscach ubogich w wodę. Najczęściej można ją spotkać wśród skał. Różeniec górski tworzy bujne kępy. Kwiaty tworzą baldachimy i są koloru żółtego.

Różeniec górski występuje w Ameryce Północnej, Europie i Azji. W Polsce można go spotkać na terenie parków narodowych w Sudetach i Karpatach.

2. Różeniec górski – zastosowanie

Różeniec górski jest surowcem zielarskim. Ze względu na swoje właściwości zdrowotne różeniec górski jest uprawiany. Do produkcji preparatów leczniczych stosuje się kłącze z korzeniami. Różeniec górski zawiera różnego rodzaju substancje czynne, kwasy organiczne, garbniki, tłuszcze czy węglowodany.

Można też wytworzyć nalewkę z różeńca górskiego i preparaty np. na dolegliwości pogodowe.

Ziołolecznictwo - zdjęcia
Ziołolecznictwo - zdjęcia

Dioskurydes już w starożytności opisał właściwości kopru i kminu.

zobacz galerię

3. Różeniec górski – właściwości

Różeniec górski posiada właściwości podwyższające pracę organizmu. Różeniec górski zwiększa odporność organizmu na stres. Właściwości różeńca górskiego powinny też docenić osoby, które żyją w bardzo stresujących warunkach. Pomaga także w stanach psychicznego zmęczenia.

Różeniec górski łagodzi objawy stresu i przygotowuje organizm na odpowiednią reakcję w sytuacji dużego obciążenia. Różeniec górski pomaga przywrócić równowagę fizyczna i psychiczną. Preparaty z różeńcem górskim mogą zapobiegać występowaniu depresji, która może być wywołana uczuciem ciągłego zmęczenia lub permanentnego stresu.

Różeniec górski wpływa na pracę układu nerwowego. Ponadto działa uspokajająco, pomaga poprawić funkcje poznawcze oraz pamięć. Różeniec górski poprawia koncentrację i czas reakcji.

Różeniec górski wpływa pozytywnie na jakość snu. Pomaga leczyć bezsenność. Poprawia koncentrację, ale zbytnio nie pobudza.

4. Różeniec górski – wytrzymałość fizyczna

Różeniec górski zwiększa wytrzymałość fizyczną organizmu. Dzięki ekstraktowi z różeńca górskiego organizm jest bardziej odporny na obciążenia, wysiłek fizyczny i zmęczenie mięśni. Różeniec górski chroni mięśnie podczas wykonywania ćwiczeń.

5. Różeniec górski – stosowanie

Dzienna dawka ekstraktu z różeńca to 200-400 mg na dobę. Różeniec górski jest dostępny w formie tabletek. Ważne, żeby wybierać preparaty zawierające różeniec górski, ponieważ został on najlepiej przebadany na ludziach.

Najlepiej stosować preparaty z różeńcem w godzinach porannych, ponieważ różeniec górski może pobudzać. Różeniec górski ma właściwości energetyzujące.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza