Trwa ładowanie...

Rośnie liczba zachorowań na grypę

Ponad 120 tys. osób zachorowało na grypę w ciągu jednego tygodnia. - To bardzo dużo, a szczyt dopiero przed nami – mówi Irmina Nikiel, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Lublinie. - Jeśli liczba zachorowań będzie rosła w takim tempie, przewiduję, że ten sezon zakończymy z liczbą 5 mln pacjentów – dodaje.

1. Dlaczego się nie szczepimy?

Choć liczba zachorowań na grypę rośnie, odsetek pacjentów, którzy przyjęli szczepionkę przeciw tej chorobie – ani drgnie. Według najnowszego sondażu CBOS, w całym kraju zaszczepiło się jedynie 6 proc. ankietowanych. 29 proc. z respondentów uważa, że szczepionki są nieskuteczne, 28 proc. twierdzi, że nie zachoruje, a 20 proc. nie szczepi się z obawy przed niepożądanymi odczynami poszczepiennymi.

Przeczytaj koniecznie

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

 - Te dane nie odzwierciedlają prawdziwego stanu wyszczepialności. W ubiegłym roku szczepionkę przeciw wirusom grypy przyjęło w skali kraju jedynie 3,4 proc. osób – informuje Irmina Nikiel. Zaznacza jednocześnie, że to właśnie szczepienie jest jedynym skutecznym środkiem, który zapobiega zachorowaniom.

Kto najczęściej decyduje się na szczepienia? Są to osoby powyżej 65. roku życia lub pacjenci z grup ryzyka, z obniżoną odpornością organizmu. Dla takich pacjentów przewidziano bezpłatny program szczepień. W innych przypadkach szczepionki przeciw grypie są płatne. Ich koszt to ok. 30 zł, w zależności od apteki.

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy [8 zdjęć]

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie

zobacz galerię
  • Szczepionki antygrypowe co roku zmieniają skład. W sezonie 2016/2017 głównymi komponentami produktu są 3 wirusy. Mowa o wirusie A Kalifornia, który przypomina wirus AH1N1, wirusie A Hongkong H3N2 oraz wirusie B Brisbane – wylicza Nikiel. - To właśnie na te rodzaje wirusów najczęściej chorowali pacjenci w roku ubiegłym. Wiemy to na podstawie badań epidemiologicznych.

2. Rośnie liczba chorych

Polacy w zdecydowanej większości nie decydują się na zakup szczepionki. Dlaczego? - Tutaj do głosu dochodzą ruchy antyszczepionkowe. W mojej opinii jest to ogromna nieodpowiedzialność i lekceważenie powagi choroby – mówi Irmina Nikiel.

Tylko pomiędzy 8 a 15 grudnia 2016 roku w skali kraju zanotowano dokładnie 121 618 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W analogicznym okresie w roku ubiegłym było to ok. 96 tys. przypadków. Dziennie na grypę zapada średnio 40 osób na każde 100 tys. mieszkańców.

Wirus grypy doskonale czuje się w temperaturach oscylujących wokół 0 stopni Celsjusza i sporej wilgoci. W takich warunkach może przetrwać nawet 30 dni lub dłużej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza