Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Rośliny pochłaniające zanieczyszczenia. Warto mieć w domu

Powietrze w naszych domach nie jest wolne od substancji toksycznych. Te wydostają się z materiałów budowlanych oraz farb i klejów, jakie stosuje się w przemyśle meblarskim. W części usunąć je pomogą rośliny doniczkowe, które wykazują zdolność neutralizowania szkodliwych substancji.

Zobacz film: "92 proc. mieszkańców Ziemi oddycha zanieczyszczonym powietrzem"

Zanieczyszczone powietrze negatywne wpływa na zdrowie. Problem jest na tyle poważny, że określa się go mianem syndromu chorych budynków. Jest to szereg objawów, na które uskarża się coraz większa grupa ludzi. Najczęściej zgłaszane są bóle i zawroty głowy, mdłości, zmęczenie, problemy z koncentracją, podrażnienie oczu, nosa i gardła, suchy kaszel.

Specjaliści są zdania, że powietrze złej jakości odpowiada również za rosnącą liczbę nowych zachorowań na astmę i alergie. Pomóc w walce z tym problemem mogą rośliny doniczkowe, o czym przekonuje B. C. "Bill" Wolverton, niegdyś naukowiec NASA i doktor filozofii. I choć jego badania w tym zakresie przeprowadzone zostały 30 lat temu, nadal są aktualne.

1. Które substancje najbardziej szkodzą?

Na czarnej liście składników, które przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza w naszych domach znaleźć można między innymi:

  • ksylen (w przemyśle stosuje się go jako rozpuszczalnik farb i lakierów),
  • benzen,
  • formaldehyd (powszechnie występuje w kosmetykach, lakierach i dezodorantach),
  • nikotynę i substancje smoliste,
  • kurz i pył (niebezpieczne są zwłaszcza odchody roztoczy kurzu domowego).

Przeczytaj koniecznie

2. Jak rośliny oczyszczają powietrze?

Wiele osób stosuje nowoczesne urządzenia oczyszczające powietrze. Większa jest również świadomość na temat konieczności częstego wietrzenia mieszkań. Warto jednak zadbać o to, by w naszym najbliższym otoczeniu znajdowały się również rośliny doniczkowe.

Niektóre z nich działają niczym filtry, które dezaktywują substancje toksyczne. Zmniejszają przy tym niekorzystne działanie alergenów, wirusów, bakterii i grzybów. Najlepsze pod tym względem są paprocie i palmy.

Bronią w walce z formaldehydem jest bluszcz pospolity. To roślina o małych wymaganiach, która nie sprawi problemów nawet amatorom roślin doniczkowych. Nie tylko ładnie się prezentuje, ale także odświeża i nawilża powietrze.

Podobne właściwości wykazuje chamedora (rodzaj palmy) i fikus.

Z kolei rośliną, która neutralizuje działanie acetonu, benzenu i amoniaku, jest skrzydłokwiat. By rosnąć, potrzebuje duże ilości wody.

W trosce o dobre powietrze w naszym otoczeniu nie powinno również zabraknąć takich roślin jak: nefrolepis wyniosły, daktylowiec kanaryjski, zielistka Sternberga, figowiec benjamina.

Rośliny doniczkowe to zatem nie tylko sposób na naturalną dekorację mieszkania i uczynienie go przytulniejszym, ale też możliwość oczyszczenia powietrza z substancji toksycznych. A tych w naszym otoczeniu nie brakuje.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza