Trwa ładowanie...

Rosjanie niszczą ukraińskie szpitale. Minister Niedzielski odpowiedział ukraińskiemu ministrowi zdrowia

- Rosyjski agresor niszczy szpitale, niszczy karetki pogotowia. Zwracam się do rosyjskich lekarzy, rosyjskiej służby zdrowia, by powstrzymali agresję – powiedział Viktor Liashko, ukraiński minister zdrowia. Z danych wynika, że Rosjanie niszczyli ponad 100 placówek medycznych wartych prawie 530 mln euro. Jest odpowiedź ministra Niedzielskiego.

spis treści

1. Rosjanie zniszczą szpitale i karetki pogotowia

O bestialstwie Rosjan głośno jest niemal od pierwszych dni wojny w Ukrainie. Konsekwentnie niszczone są szpitale, karetki pogotowia czy punkty pomocy humanitarnej. W ocenie ukraińskich służb wrogie wojska starają się celowo niszczyć szpitale, aby uniemożliwić udzielenie pomocy osobom rannym i doprowadzić do większej liczby ofiar.

Głośnym echem odbiła się, chociażby ofensywa prowadzone w obwodzie ługańskim, w którym to nie ocalał ani jeden szpital, wszystkie zostały zniszczone przez rosyjskie wojska. W szpitalu w Rubiżnem okupanci nagrywali zaś propagandowe materiały, próbując oskarżyć o to ukraińskich żołnierzy.

Z najnowszych informacji przekazanych przez ukraińskiego ministra zdrowia Viktora Liashki na kongresie 590, który w dniach 22-23 odbywa się w Warszawie, w Ukrainie zniszczono dotychczas 118 placówek medycznych opiewających na kwotę 527 mln euro i uszkodzono 628 placówek o wartości 682 mln euro.

- Rosyjski agresor niszczy szpitale, niszczy karetki pogotowia. Zwracam się do rosyjskich lekarzy, rosyjskiej służby zdrowia, by powstrzymali agresję – powiedział Liashko.

Polityk podkreślił jednocześnie, że wierzy, że współpraca z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim i dyrektorem WHO Hansem Kluge pozwoli zmodernizować ukraiński system ochrony zdrowia i odbudować to, co zostało zniszczone. - Chcemy dostosować nasz system do standardów UE – dodał.

2. Niedzielski odpowiedział

Obecny na wydarzeniu dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia Hans Kluge podkreślił, że odbudowy wymagają nie tylko same budynki szpitalne, lecz także personel medyczny.

- Widziałem na Ukrainie zniszczone szpitale, ale też zdeterminowany personel ochrony zdrowia. Aspekt ludzki odbudowy systemu ochrony zdrowia jest równie ważny i musi być zintegrowany z infrastrukturą. Trzeba budować profesjonalny personel medyczny [...] Celem nie jest odbudowanie systemu opieki zdrowotnej w Ukrainie w takiej formie, w jakiej funkcjonował on przed wybuchem wojny. Chcemy odbudować go mądrzej, by służył lepiej niż wcześniej – stwierdził Kluge.

Dyrektor WHO podkreślił, że odbudowie systemu opieki zdrowotnej w Ukrainie powinny przyświecać pewne zasady. Pierwszą z nich jest to, że w centrum systemu opieki zdrowotnej znajdują się ludzie. - Bardzo ważnym aspektem jest zdrowie psychiczne. Jest to duże wyzwanie, duże obciążenie – przyznał.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski dodał, że wyzwania, przed jakimi stoi Ukraina to wyzwania dla całej Europy, jak i całego wolnego świata.

- Z perspektywy Polski istotne jest, by pomagać Ukrainie w każdy możliwy sposób: bezpośrednio i pośrednio. Polska może być swego rodzaju hubem dla świata w celu wsparcia Ukrainy. [...] Nie musimy czekać do końca wojny, by zacząć odbudowywać Ukrainę, w tym jej system ochrony zdrowia – stwierdził Niedzielski.

Stella Kyriakides komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności poinformowała, że od początku wybuchu wojny w Ukrainie Unia Europejska przeznaczyła ponad 300 mln euro na pomoc humanitarną, która wsparła 8 mln Ukraińców.

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza