Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Żylaki - kończyn dolnych, odbytu, przełyku, powrózka nasiennego, macicy i pochwy

Żylaki bardzo często traktowane są jako defekt eststyczny nóg. Żylaki kojarzą nam się zwykle z brzydkimi żyłami na nogach, ale to wcale nie jedyny ich rodzaj. Są przecież żylaki odbytu, żylaki przełyku, pochwy i macicy czy wreszcie żylaki, brzmiących trochę tajemniczo, powrózków nasiennych. Wszystkie te dolegliwości łączy jedno - nieprzyjemności związane z ich występowaniem. Bo żylaki można leczyć, ale często jest to długotrwałe i niestety nie zawsze przynosi rezultaty. Zaniedbanie leczenia pociaga za sobą różne komplikacje zdrowotne.

Zobacz film: "Żylaki kończyn"

spis treści

1. Żylaki kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych to trwałe poszerzenia żył powierzchniowych. Są one objawem przewlekłej choroby żylnej, co oznacza po prostu, że krew ma utrudniony odpływ z nóg. Dlaczego tak się dzieje? Krew w żyłach może płynąć z kończyn dolnych do serca, a zatem do góry, dzięki mięśniom nóg, które zachowują się po prostu jak pompa. Ale przecież mięśnie działają tylko w ruchu.

To dlatego osoby, które prowadzą siedzący tryb życia prędzej czy późnej zaczynają mieć problemy z żylakami. Najpierw pojawiają się żylaki pierwotne – te które dotknęły żył powierzchniowych, później problem się jeszcze powiększa i powstają zmiany w żyłach głębokich. Zalegająca na dole krew początkowo tylko delikatnie prześwituje przez skórę, z biegiem czasu pojawiają się jednak grube, ciemnoniebieskie wybrzuszenia.

Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki [6 zdjęć]

Żylaki powstają w wyniku nadmiernego poszerzenia żył. Najczęściej są wynikiem chorób związanych z układem...

zobacz galerię

1.1. Przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych

  • siedzący tryb życia;
  • ciąża – powiększona macica uciska naczynia żylne miednicy, co skutkuje zastojem w żyłach;
  • zaawansowany wiek;
  • otyłość;
  • predyspozycje genetyczne;
  • dłuższe unieruchomienie z powodu chorób.

2. Żylaki odbytu

Żylaki odbytu zwane są hemoroidami. Powstają, ponieważ zwiększa się ciśnienie w naczyniach żylnych odbytu. Może to być spowodowane:

Wraz z wiekiem tkanka łączna, która znajduje się w odbycie i mocuje tam naczynia żylne, zaczyna słabnąć przez co żylaki mogą wypadać na zewnątrz, co wiąże się z bolesnymi dolegliwościami.

3. Żylaki przełyku

To marskość wątroby jest przyczyną tego rodzaju żylaków. Kiedy wątroba jest niesprawna, krew, która powinna przez nią przepływać musi sobie szukać innych naczyń krwionośnych. Powstaje tzw. krążenie oboczne, a jedną z jego dróg stają się właśnie żyły przełyku. Te naczynia są oczywiście zupełnie nieprzystosowane do przepływu tak dużej ilości krwi. Zaczynają się więc rozciągać i tak pojawiają się żylaki przewodu pokarmowego. W końcu naczynia mogą nie wytrzymać i pęknąć, a krwotok jest wtedy groźny dla życia.

4. Żylaki powrózka nasiennego

Pojawiają się w żyłach, które zbierają krew z jąder oraz moszny. Powstają na skutek wrodzonej lub nabytej niewydolności zastawek w żyłach. Z tego powodu krew się cofa, zalega, jej ciśnienie wzrasta, a żyły się poszerzają. Przyczyną żylaków powrózków nasiennych może być nowotwór nerki lub zakrzepica naczyń nerkowych. Takie zmiany mogą być również wrodzone.

Zobacz także:

5. Żylaki macicy i pochwy

Ten rodzaj żylaków powstaje w czasie ciąży z powodu nacisku, ciągle powiększającej się macicy, na miednicę. Możliwe jest również powstanie żylaków w żyłach pęcherza moczowego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Żylaki kończyn dolnych
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza